Home دریچه از این ۹ مدل کسب و کار اینترنتی کدام‌یک مناسب شماست؟
از این ۹ مدل کسب و کار اینترنتی کدام‌یک مناسب شماست؟ زمان لازم برای خواندن: حدود ۵ دقیقه
0

از این ۹ مدل کسب و کار اینترنتی کدام‌یک مناسب شماست؟ زمان لازم برای خواندن: حدود ۵ دقیقه

40
0

شاید این ‌روزها شما هم با ناپایداری گسترده اقتصادی، افول کسب‌ و کارهای فیزیکی و رشد فضای آنلاین، به فکر انجام کسب و کار اینترنتی افتاده‌اید…

بخصوص در این بحران کنونی کرونا که هم حضور در محل کار از بیم بیماری چالش برانگیز است و هم با توجه به کم شدن مشتریان حضوری و اقبال زیاد به شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت در دنیا، توجه همه برای کسب درآمد در سالهای پیش رو معطوف به اینترنت شده است.

اگر در مرحله سنجش شرایط و تصمیم‌گیری برای شروع یک کسب و کار اینترنتی هستید، در این مطلب بدون مقدمه و شرح بدیهیاتی که در همه مطالب دیگر پیدا خواهید کرد، ۹ مدل کسب و کار اینترنتی را به شما معرفی خواهیم کرد تا متوجه شوید کدامیک برای شما مناسب‌تر است.

۱- تبلیغات 

شاید این‌طور شنیده باشید که افراد یک وب‌سایت یا پیج ایستاگرام درست می‌کنند، چند تبلیغ داخل آن می‌گذارند و بوم! پول پارو می‌کنند.

خب، مشکل اینجاست که سایت یا پیج شما نیاز به مقدار زیادی ترافیک دارد تا بتواند پول خوبی از تبلیغات کسب کند. نیاز به جریان پایداری از مخاطبانی دارید که از سایت شما یا پیج اینستاگرام شما یا هر چه که هست بازدید می‌کنند و این کار، در صورتی که تلاش‌هایتان جواب بدهد، اگر سالها طول نکشد حداقل چندین ماه نیاز خواهد داشت.

پس کسب و کار اینترنتی از طریق تبلیغات: نه آسان است و نه سریع.

 

۲- افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

این در عمل به این معنی است که محصول یا خدمات دیگران را پیشنهاد بدهید و برای هر خریدی که از طریق شما انجام شود، درآمد کسب کنید.

و چالش در اینجا خیلی شبیه چالش تبلیغات است.

در اینجا هم شما نیاز دارید مخاطبان قابل توجهی داشته باشید تا از بازاریابی افیلیت درآمد خوبی داشته باشید، همچنین نیاز دارید اعتماد مخاطب را طوری جلب کنید که پیشنهاد شما را کاملا جدی گرفته و براساسش تصمیم بگیرد.

و دوباره، این نیازمند زمان است.

پس کسب و کار اینترنتی از طریق افیلیت مارکتینگ:نه آسان است و نه سریع.

 

۳- وبلاگ‌نویسی متنی یا ویدویی

در این زمینه من تجربیات شخصی در وبلاگ‌نویسی متنی و ویدویی برای چندین سال دارم. سال گذشته من بیش از ۵۰۰ هزار بازدید صفحه در وب‌سایتم داشتم و بیش از ۳۰۰ هزار مشاهده ویدیو در یوتیوب.

این اعداد در عمل خیلی بالا نیستند – در بهترین حالت متوسطند. ولی باور کنید که برای رسیدن به همین اعداد هم وقت و انرژی بینهایت زیادی از من گرفته شد.

و حتی با داشتن این تعداد بازدید کننده که وبلاگ من را می‌خواندند و ویدیوی من را در یوتیوب تماشا می‌کردند، من هنوز در درآمدزایی کافی برای سبک زندگی خودم به‌عنوان یک وبلاگ‌نویس متنی یا ویدویی مشکل دارم.

پس کسب و کار اینترنتی از طریق وبلاگ‌نویسی متنی یا ویدویی: نه آسان است و نه سریع.

 

۴- ساخت و فروش محصولات دیجیتال

این کار را هم من در طول سالها فعالیتم انجام داده‌ام. ساخت و فروش تعداد زیادی کتاب الکترونیکی، آموزش‌های آنلاین و این طور چیزها.

آخرین محصول دیجیتالم یک دوره آموزشی آنلاین بود و با اینکه از نظر مالی عملکرد قابل قبولی داشت و به صدها نفر کمک کرد، زمان و انرژی فوق‌العاده‌ای از من گرفت تا ساخته ، بازاریابی و حفظ شود.

اگر همین زمان و انرژی را در کسب و کار اینترنتی دیگری که در ادامه به شما خواهم گفت سرمایه‌گذاری می‌کردم، درآمد بسیار بیشتری کسب می‌کردم.

پس کسب و کار اینترنتی از طریق ساخت و فروش محصولات دیجیتال: نه آسان است و نه سریع

 

۵- فروش محصولات دیگران

فروش محصولات تولیدکنندگان به طور فزاینده‌ای امروزه در حال محبوب شدن است و من دوستان بسیاری دارم که این کار را انجام می‌دهند.

این کار اصولا به معنی فروش محصولات فیزیکی به مشتریان بدون اینکه خودتان محصولات را انبار کنید است. پس شما می‌فروشید و بعد از تولیدکننده یا عمده‌فروش می‌خواهید که مستقیما محصول را برای مشتری ارسال کند.

و بله، این می‌تواند بسیار پرسود باشد.

اما!

اگر تازه دارید شروع می‌کنید، زمان بسیار زیادی می‌برد تا همه‌چیز سر جایش قرار بگیرد و به سودآوری برسید چون کارهای سخت زیادی هست که باید انجام دهید.

همچنین، رقابت در اینجا بسیار سخت است. اگر گوشه بازار خوبی برای خود پیدا کردید، معمولا بهتر است که آن را مخفی نگاه دارید، چون رقبای قدرتمند زیادی هستند با منابع زیاد، که سریعا می‌توانند شما را از صحنه محو کنند.

پس کسب و کار اینترنتی از طریق فروش محصولات دیگران: نه آسان است و نه سریع.

 

۶- نرم‌افزار به‌عنوان یک سرویس (SaaS)

مثالی از کسب‌و‌کار ‌SaaS نرم‌افزار حسابداری‌ای است که هر ماه برایش ممکن است پول بپردازید، یا نرم‌افزار ایمیل زدنی که هر ماه پول خرجش می‌کنید. دراپ باکس و اسلک هم کسب‌و‌کارهای مشهور SaaS هستند.

نرم‌افزار به‌عنوان یک سرویس ممکن است در حقیقت بهترین مدل کسب و کار اینترنتی موجود باشد. نرم‌افزار است پس کاملا دیجیتال است و مشتریان شما معمولا مکررا به شما پول پرداخت می‌کنند.

من واقعا زمان قابل توجهی را صرف تلاش برای یک کسب‌وکار شخصی در زمینه SaaS کردم و حتی ۳۶۰۰ دلار را برای یادگیری شیوه اجرای آن پرداختم. اما درنهایت تلاش‌هایم منجر به شکست شده یا حدقل تا الان موفق نشده است، اگر بخواهیم مثبت فکر کنیم. چون این کار نیازمند سختکوشی بسیار زیادی است.

دوست دارم بعدا دوباره این راه را امتحان کنم ولی این‌بار با این درک این کار را خواهم کرد که: کسب و کار اینترنتی از طریق SaaS نه آسان است و نه سریع.

 

۷- اسپانسرینگ یا جذب حامی مالی

مثالی را قبلا در این مورد گفته‌ام. یک معلم گیتار که ۶۰۰۰ دلار در ماه از بیش از ۱۶۰۰ فالوئر و حامی مالی خردی که در پلتفرمی به نام Patreon  دارد، درآمد کسب می‌کند.

اما چیزی که درباره این شخص نگفته‌ام این است که او بیش از ۵۰۰ ویدیو ساخته و بیش از یک میلیون مشترک در یوتیوب دارد. و اگر نمی‌دانستید بدانید که ساختن این تعداد ویدیو و جذب این حجم از مشترک اصلا کار آسانی نیست.

حالا، همان‌طور که گفتم این شخص ۱۰۰۰ نفر را دارد که هر ماه مبلغ کمی به او می‌پردازند. یک نوع رایج‌تر کسب درآمد از طریق حمایت مالی این است که یک یا دو حامی مالی بزرگ برای کارتان داشته باشید.

این کار را افراد در اینستاگرام، یوتیوب، پادکست‌ها و….انجام می‌دهند ولی برای رسیدن به این یک یا دو حامی مالی بزرگ، شما همچنان نیاز دارید که زمان و انرژی بسیار زیادی را صرف ساختن حجم زیادی از مخاطبین کنید.

پس هم‌زمانی که این مدل بسیار خوبی است، شاید مدل محبوب خود من، مشخصا کسب و کار اینترنتی از طریق جذب حامی مالی نه آسان است و نه سریع.

خب بیاید لحظه‌ای درنگ کنیم…

تا اینجا ۷ تا از ۹ کسب ‌و ‌کار اینترنتی را معرفی کردیم:

حالا می‌خواهم در این خصوص شفاف باشم که همه اینها مدل‌های کسب ‌و ‌کار آنلاین عملی و سودآوری هستند و داستان‌های موفقیت بسیار زیادی را در مورد هر کدام از آنها شنیده‌اید.

ولی اگر به کسب و کار اینترنتی مثل یک بازی ویدویی نگاه کنید، انتخاب یکی از این ۷ تا برای شروع، مثل شروع یک بازی ویدیویی با درجه سختی حرفه‌ای است که موانع و غول‌های بسیاری در سر راه شما قرار دارند…

که البته اگر شما با تجربه باشید جای نگرانی نیست، یا اگر از اینکه کارهای سخت بکنید لذت می‌برید.

ولی با این فرض که هدف اصلی شما در اینجا کسب درآمد خوب آنلاین با سرعت و سادگی هر چه تمام‌تر باشد، من به شما پیشنهاد می‌کنم آن بازی ویدویی را با درجه سختی آسان شروع کنید.

و این درجه سختی آسان برای ما چه شکلی است؟

شبیه این دو کسب و کار اینترنتی است که در ادامه می‌خواهیم ببینیم:

فریلنسینگ یا آزادکاری

آزادکاری به شکل ساده یعنی فراهم آوردن یک خدمت به صورت مستقیم برای مشتری و دریافت مستقیم پول برای این کار.

از طریق اینترنت شما می‌توانید یک نویسنده آزادکار، یک طراح گرافیک آزادکار، یک مدیر شبکه‌های اجتماعی آزادکار و غیره باشید.

سالها پیش که من از شغل کارمندی‌ام بیرون آمدم، یک سال را با قدرت صرف اجتناب از آزادکاری کردم. چون بیاید با آن مواجه شویم: آزادکاری نه شیک است و نه وجهه خوبی دارد.

من در مورد آزادکاری فکر می‌کردم که خیلی ابتدایی است و نمی‌خواستم زمانم را با پول عوض کنم.

من می‌خواستم یک کارآفرین اینترنتی واقعی باشم! که حتی وقتی خواب هستم پول دربیاورم!

متاسفانه، اتفاقی که افتاد این بود: اولین سالی که برای خودم کار می‌کردم را صرف تلاش برای تبدیل شدن به یک کارآفرین اینترنتی واقعی کردم. که در خواب هم بتوانم پول دربیاورم… ولی در نهایت تقریبا أصلا پولی درنیاوردم!

فقط وقتی در مورد طراحی وب به صورت آزادکاری جدی فکر کردم که یک درآمد پایدار از اینترنت داشتم که به من اجازه می‌داد به تمام دنیا سفر کنم، بدون وقفه، به مدت تقریبا ۴ سال!

از آن به بعد من با هزاران شخص دیگر که در فضای آنلاین کار می‌کردند آشنا شدم و ارتباط گرفتم و بدون شک، رایج‌ترین شیوه‌ای که دیدم آنها در کسب ‌و‌ کار اینترنتی موفق هستند، از طریق آزادکاری بود.

حتی اگر الان هیچ مهارتی ندارید، می‌توانید ظرف یک هفته به یک آزادکار آنلاین تبدیل شده و کسب درآمد کنید.

بالاخره این چیزی است که نمی‌تواند در مورد تمام انواع دیگر کسب و کار اینترنتی که در موردشان صحبت کردیم گفته شود. چون با توجه به همه چیزهایی که گفته شد، شما معمولا باید هفته‌ها، ماهها و شاید سالها زمان بگذارید تا یه درآمد قابل توجهی برسید. در مورد آزادکاری این درست نیست.

آزادکاری روشی بسیار سریع‌تر و آسان‌تر برای کسب درآمد از طریق اینترنت است. اگر می‌توانستم به گذشته بروم، خودم شخصا آن را زودتر شروع می‌کردم و تمام آن سال اول را از دست نمی‌دادم.

با همه اینها، آزادکاری هم به‌هیچ‌وجه ایده‌آل و بدون مشکل نیست:

  • پیدا کردن مشتری می‌تواند سخت باشد
  • شاید مجبور باشید با نرخ‌های پایین شروع کنید
  • درآمد شما ممکن است یک ماه زیاد باشد و یک ماه کم

و تطبیق با این موارد می‌تواند سخت باشد اگر از یک شغل کارمندی با حقوق ثابت به این کار روی آورده‌اید.

که در نهایت ما را به سمت آخرین کسب و کار اینترنتی سوق می‌دهد:

دورکاری

این البته کمی با بقیه فرق دارد چون شما در حقیقت کسب‌ و کار خود را ندارید.

در عوض، به کارمند دورکار کسب ‌و کار شخص دیگری تبدیل می‌شوید.

این امروزه بسیار محبوب شده است: شرکت‌های بیشتر و بیشتری هستند که کارمندان ۱۰۰ درصد دورکار جذب می‌کنند.

و این می‌تواند به شما آسایش دو گیتی را هدیه دهد!

یکی از دوستانم به نام تام واقعا کسب و کار اینترنتی را اینطوری شروع کرد. یک کار به‌عنوان نویسنده مقاله از راه دور پیدا کرد و ۳۰۰۰ دلار در ماه حقوق می‌گرفت. شرکتی که او را استخدام کرده بود در آمریکا قرار داشت ولی تام ساکن برلین بود. او فقط لازم بود حدود ۲۰ ساعت در هفته کار کند تا شرکت از او راضی باشد و این ۳۰۰۰ دلار در ماه را بدست بیاورد. او می‌توانست کارش را از خانه، از یک کافه شیک در برلین یا از هر جای دیگری از جهان انجام بدهد.

البته، دورکاری هم حتما ایده‌آل نیست.

  • پیدا کردن یک شغل خوب دورکاری شاید سخت باشد
  • شرکت‌ها معمولا به دنبال تعهد کاری بلندمدت هستند
  • شاید نیاز باشد در ساعت‌های مشخصی کار بکنید (که اگر می‌خواهید سفر کنید ممکن است برایتان سخت باشد)

به بیان دیگر، دورکاری معمولا از آزادکاری پایدارتر و قابل پیش‌بینی‌تر است. ولی آن مقدار آزادی و اختیار را نخواهید داشت…

پس…

آزادکاری یا دورکاری؟

اینکه کدام را انتخاب می‌کنید به ترجیحات شما برمی‌گردد.

ولی در هر صورت، به‌عنوان یک آزادکار یا دورکار، احتمالا بسیار ساده‌تر و سریع‌تر از آن ۷ نوع دیگر کسب و کار اینترنتی که پیش‌تر درموردشان صحبت کردیم، کسب درآمد می‌کنید.

همان‌طور که گفتم، شروع کردن با هر کدام از آن ۷ مورد مثل شروع یک بازی ویدیویی از درجه سختی حرفه‌ای است.

اما با آزادکاری یا دورکاری، شما دارید بازی را از درجه سختی آسان شروع می‌کنید و در نتیجه به خودتان شانس موفقیت بسیار بیشتری می‌دهید.

مطمئن‌ترین مسیر برای ساخت یک کسب و کار اینترنتی موفق

 بگذارید این مطلب را با مشخص کردن واضح مطمئن‌ترین مسیر برای ساخت یک کسب و کار اینترنتی موفق برای شما جمع‌بندی کنم.

این فقط نتیجه تجربه شخصی خود من نیست، بلکه حاصل تجربه حدود ۱۰۰۰ نفر است که من در این سالها با آنها کار کرده و آشنا شده‌ام.

این مسیری است که کمترین پستی بلندی را دارد و من دیده‌ام که برای بیشتر افراد جواب می‌دهد و احتمال زیاد برای شما نیز همین‌گونه خواهد بود.

۱:

درآمد آنلاین خود را با دورکاری یا آزادکاری به شکلی پایدار کنید. اینها سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌های این کار هستند و شما می توانید کمی از هر دوی آنها باشید. به شکل هم‌زمان.

۲:

با کسب تجربه، درجه خود را ارتقا و ساعت‌های کاری خود را کاهش دهید.

شما می‌خواهید به جایی برسید که فقط لازم باشد ۱۵ تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید، در بیشترین حالت، و در این مدت آنقدر درآمد داشته باشید که تمام هزینه‌‌های شما را پوشش بدهد و مقداری پول هم اضافه بماند.

۳:

وقتی به این نقطه رسیدید، شما آزادید.

حالا که با کار نیمه وقت درآمد خوبی دارید، می‌توانید تمام زمان‌های خالی خود را به مسافرت بپردازید و ماجراجویی‌های زیادی بکنید…

یا

می‌توایند زمان خالی خود را صرف ساختن یکی از آن ۷ نوع دیگر کسب و کار اینترنتی کنید که در ابتدا در موردشان حرف زدیم.

چون آنها کسب ‌و ‌کارهایی هستند که ارزشش را دارند.

بله آنها چالشی‌تر هستند و بله آنها زمان بیشتری می‌برند که از زمین بلند شوند –که به همین دلیل توصیه نمی‌کنم بلافاصله در شروع آنها را امتحان کنید- ولی اگر شما هم مثل من باشید، نمی‌خواهید آن بازی ویدویی را تا ابد روی درجه سختی آسان بازی کنید.

پس به دورکاری و آزادکاری به‌عنوان سنگ بناهای شروع کسب و کار اینترنتی بهتر و بهتر خود فکر کنید. البته که سنگ بناهای بسیار مهمی هستند ولی در نهایت چیزی بیشتر نیستند.

شما کوچک شروع می‌کنید، به خودتان در ابتدا خیلی سخت نمی‌گیرید، کمی جریان درآمدی ایجاد می‌کنید، زمانتان را آزاد می‌کنید، کمی تجربه کسب می‌کنید و سپس سراغ چالش‌های بزرگتر می‌روید.

علاوه بر اینها مدل‌‌های کسب و کار اینترنتی دیگری نیز وجود دارند که قبلا در بیزینس ترند توضیح داده‌ایم و از اینجا می‌توانید با یکی از آنها آشنا شوید.

منبع: eBizFacts

(40)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.