Home دریچه چرا بهترین زمان برای یادگیری همین حالاست؟
چرا بهترین زمان برای یادگیری همین حالاست؟ زمان لازم برای خواندن: حدود ۴ دقیقه
1

چرا بهترین زمان برای یادگیری همین حالاست؟ زمان لازم برای خواندن: حدود ۴ دقیقه

38
1

 چند وقت پیش، یکی از دوستانم رازی را در مورد خودش به من گفت:  «از شغلم منتفرم». من پرسیدم:‌ «خب چرا زمینه کاری ات را عوض نمیکنی؟» و او پاسخ داد که من انقدر سنم در سی سالگی برای یادگیری بالا رفته که نمی توانم تغییری در شغلم ایجاد کنم. این جواب مرا شوکه کرد. چون بسیار با واقعیت فاصله داشت.

مهم نیست چه سنی دارید، حتما تغییر شغلی که شما را راضی تر و خوشحال تر کند، امکان پذیر است. من در دهه بیست سالگی زندگیم، بارها و بارها شغلم را عوض کردم، کسب و کارهای مختلفی را شروع کردم و پروژه های مورد علاقه بسیاری را دنبال کردم. در همین مدت، شکست خوردم و بد هم شکست خوردم. با درس گرفتن از این شکستها، من موفق شدم مسیر شغلی خودم را تصحیح کنم و نهایتا به شغل راضی کننده ای که الان دارم برسم. حالا، با وارد شدن به دهه سی سالگی، به عنوان صاحب یک کسب و کار، یک طراح محصول و یک آهنگساز کار می کنم. اهدافی که تا یک دهه پیش بیش از اندازه از آنها دور بودم.

اگر در این برهه زمانی قرنطینه و بحران کرونا و کمبود ارتباطات اجتماعی، وقت بیشتری برای کار از منزل دارید، یادگیری یک مهارت جدید می تواند دقیقا چیزی باشد که به آن برای خارج شدن از روتین خود نیاز داشته باشید. در ادامه ۴ عامل ذکر می کنیم که ممکن است شما را در راه یادگیری و تغییر سردرگم کرده باشد و روش مقابله با آنها را نیز توضیح خواهیم داد.

شروع به یادگیری نمی کنید چون از شکست خوردن می ترسید…

شاید یادگیری یک مهارت جدید را شروع نمی کنید چون از شکست خوردن می ترسید. شاید با شنیدن اینکه همه مثل شما می ترسند کمی آرامش بگیرید. ممکن است بترسیم که بقیه قضاوتمان کنند. ممکن است بترسیم که کارمان آنقدرها هم خوب نباشد و از این ایده که با صورت زمین بخوریم با ترس و لرز فرار می کنیم.

برای غلبه بر این ترس از شکست، مهم است که ابتدا اطراف خود را با شبکه ای از افراد مهربان که شما را به جای قضاوت، حمایت می کنند، پر کنید. در طول این سالها، من از دوستی هایی که براساس انتقاد از کارم و کوچک شمردن تلاشهایم بنا شده بود، فاصله گرفته ام. دردآور بود که آن ارتباطات از بین بروند ولی اکنون در کنار خودم افراد حمایتگری می بینیم که مرا مشتاق می کنند به این که می توانم، مهم نیست چقدر تقلا می کنم.

روش دیگر برای غلبه بر ترس شما از شکست این است که شکست بخورید. و زیاد شکست بخورید. من اشتباهات بسیار زیادی انجام داده ام که باعث شده اند الان اگر شکست بخورم تاثیر چندانی روی من نگذارد. چه طرح محصولی جدید باشد که هیچکس دوستش ندارد یا آهنگی که فقط یکی دو جا پخش می شود.

من یاد گرفته ام که به خلق کردن ادامه دهم. چون موفقیت تنها بازی با اعداد است. دوست دارم این را قانون ۱۰۰/۹۹ بنامم: از هر ۱۰۰ ایده ای که دارید، ۹۹ تای آنها به احتمال زیاد به هیچ کجا نخواهند رسید. از هر ۱۰۰ ایمیلی که می فرستید، بیشتر آنها را هیچکس پاسخ نخواهد داد. به این دلیل مهم است که هر روز روی هر چیز جدیدی که می خواهید بسازید، ایده پردازی کنید.

من و یکی از دوستانم زمانی بازی ای را انجام می دادیم. در این بازی با هم بر سر اینکه چه کسی زودتر ۲۰ ایمیل رد شدن درخواست بگیرد مسابقه می دادیم. یک راهکار مفید: مفرح کردن شکست می تواند فرآیند قرار دادن خود در مسیر را برایتان آسانتر کند.

شروع به یادگیری نمی کنید چون نمی دانید از کجا شروع کنید…

ژانویه گذشته، من هیچ ایده ای نداشتم که چطور موسیقی بسازم ولی برای یادگیری سراغ گوگل رفتم. ابتدا، یک صفحه خالی را باز می کنم و تمام احساساتم را در آن صفحه می ریزم. سپس احساساتم را به شکل یک آهنگ تغییر شکل می دهم. سپس با استفاده از سایت Fiverr، موزیسین هایی که می توانند آهنگهای من را به واقعیت تبدیل کنند پیدا می کنم. از آن زمان، بیش از ۵۰ آهنگ نوشته ام. حالا، چند تا از آهنگهایم برای قرار گرفتن در سینما وتلویزیون کاندید شده اند. این تضمینی است که بدانید در هر سنی هر کاری که بخواهید را می توانید شروع کنید. اگر می خواهید وارد حوزه جدیدی شوید یا عادت جدیدی را یاد بگیرید، همه سوالاتی که به ذهنتان می رسد را در گوگل تایپ کنید. وارد دنیایی از مقاله و ویدیو و پادکست خواهید شد که می توانید یادگیری را آغاز کنید.

یک راه ساده برای شروع، استفاده از صفحاتتان در شبکه های اجتماعی است. پستی بگذارید و در آن بگویید:‌ «من می خواهم فلان کار را شروع کنم. کسی از دوستان یا همکاران هست که بتوانم در این زمینه با او صحبت کنم؟». برای من، این تاکتیک به هر سوالی که در آن گیر کرده بودم پاسخ داد.

شروع به یادگیری نمی کنید چون نیاز به انگیزه دارید…

اگر این تیتر شما را ناراحت می کند، ممکن است در موردتان درست باشد. ولی نگران نباشید، کمبود انگیزه چیزی است که بسیاری از افراد با آن درگیرند.

در طول سالها، من در تعداد زیادی از کارها و درآمدهای منفعلانه که به شکل تفریحی آنها را انجام می دادم و هیچ وقت رشد نکردند، فعالیت کرده ام. سال گذشته، یک گیتار و یک کیبورد خریدم و فقط یاد گرفتم نصف آهنگ تولدت مبارک را بزنم! ( اگر تولد داشتید در خدمتم!). شروع به یادگیری زبان یونانی و ترکی کردم و خیلی سریع جا زدم. می توانم عذر و بهانه بیاورم و بگویم اینها حتما علاقه واقعی من نبودند ولی در حقیقت دلیلش این بود که به انجام کار متعهد نبودم. اخیرا یکی از دوستانم به من گفت: «چرا یاد نمی گیری که آهنگهایت را خودت با پیانو بزنی؟» و این انگیزه من را برای اینکه دوباره برای پیانو تلاش کنم بالا برد.

پاملا سیسون طراح و عکاس معروف می گوید: « برای خود انگیزه بسازید. مهارتهای جدیدی را کشف کنید که به توانایی های کنونی شما بخورند. یک روتین ایجاد کنید و به جای نتیجه نهایی روی فرآیند متمرکز شوید. هر چه به خط پایان نزدیکتر شوید، احساس فوق العاده ی موفقیت شما را با انگیزه و با انگیزه تر می کند.»

برای آنکه وقتی شروع شکست خورده ای داشته اید انگیزه خود را برای یادگیری تقویت کنید، افرادی را پیدا کنید که در این زمینه ها استاد هستند و در کار آنها به دنبال انگیزه باشید. ویدیوهای آموزشی یوتیوب (مشابه آپارات در ایران) را تماشا کنید یا درسهای رایگان Udemy (مشابه فرادرس در ایران) را برای شروع بردارید.

مثلا، اگر می خواهید یک نقاش باشید، فقط هنرمندانی را که تحسین می کنید در صفحه اینستاگرام خود فالو کنید. اگر رویایتان معمار شدن است، صف تماشای نتفلیکس (مشابه فیلیمو یا نماوا در ایران) خود را به مستندهای معماری اختصاص دهید.

شروع به یادگیری نمی کنید چون نیاز دارید که عمیق تر شوید…

روشی که من همیشه مهارتهای جدید یاد می گیرم این است که با صورت به داخل کار شیرجه می زنم و در طول مسیر از خبره های کار یاد می گیرم. وقتی در مورد طراحی می خواستم یاد بگیرم، صفحه اینستاگرامم را پر کردم از طراحان درجه اولی که دنبالشان بودم. راهنمایی هایشان را می خواندم و از تجربیاتشان یاد می گرفتم تا در مسیر جدید بتوانم خودم را پیدا کنم. وقتی داشتم یاد می گرفتم چطور موسیقی بسازم، تقویمم را پر کردم از رویدادهایی که می توانستم در آنها شبکه سازی کنم و هنرمندان مشابهی را پیدا کنم که از آنها یادگیری داشته باشم.

این تاکتیک در مورد تقریبا هر مهارتی کار می کند. اگر دارید تلاش می کنید زبان جدیدی یاد بگیرید، اطراف خود را پر کنید از دوستان جدیدی که در آن زبان مهارت دارند. اگر می خواهید از شغل وکالت به صاحب نانوایی تغییر مسیر دهید، صف ویدیوهای خود را به راهنمایی ها و تمرینهای نانوایی روزانه اختصاص دهید.  اگر مثل من می خواهید یک موزیسین باشید، اسپاتیفای (اپلیکیشن جستجو و پخش موسیقی) خود را به گروههایی که تحسین می کنید و از سبک ها و فرآیندهایشان می توانید یاد بگیرید، اختصاص دهید.

جنیفر متیوز که یک تولیدکننده محتواست می گوید: « من یک کانال یوتیوب دارم ولی کرونا باعث شد انگیزه ام را از دست بدهم. وقفه ای ۳ ماهه را در ساخت و ادیت ویدیوهایم ایجاد کردم. به شکل منفعلانه در لینکدین دنبال شغلهای آزادکاری و چیزهایی که آنجا بود می گشتم. در نهایت با یک مدیر بخش تولید محتوا در مورد فرصتهای ساخت و ادیت ویدیو ارتباط گرفتم که مهارتهای تولید ویدیو در من همچنان زنده بماند.»

متیوز توضیح می دهد که چطور این فرآیند باعث تولد پروژه جدیدی برایش شد. « چیزی که برای من به شکل درست کردن چند ویدیو این طرف و آن طرف شروع شده بود، منجر شد به کمک در ارائه یکی از برنامه های زنده فیسبوکی آنها.»

امروز بهترین روز برای شیرجه رفتن با صورت به سمت یادگیری یک مهارت یا عادت جدید است. شاید بعدا متوجه شوید که چطور این کار جدید می تواند در آینده مسیر زندگی شما را به سمت بهبود تغییر دهد.

علاوه بر موارد بالا قبلا در بیزینس ترند به شما گفته ایم که چگونه از موانع درونی یادگیری عبور کنیم و مفاهیم جدید را بپذیریم. از اینجا بخوانید.

منبع: Fast Company

 

(38)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.