Home میم بر شانه بزرگان: ایلان ماسک
بر شانه بزرگان: ایلان ماسک
0

بر شانه بزرگان: ایلان ماسک

35
0

ایلان ماسک (متولد ۱۹۷۱ در پریتوریا، آفریقای جنوبی) کارآفرین آمریکایی است که موسس بسیاری از شرکت­های مهم دنیای امروز همانند شرکت پرداخت الکترونیک PayPal، شرکت سازنده  فضاپیمای SpaceX و بسیاری شرکت­های بزرگ و کوچک دیگر است. او همچنین یکی از سرمایه­ گذاران بزرگ اولیه و مدیرعامل شرکت تولیدکننده اتومبیل­های برقی Tesla است. ایلان ماسک از پدری آفریقایی تبار و مادری کانادایی متولد شد و از همان کودکی استعداد عجیبی در حوزه کامپیوتر و همچنین کارآفرینی از خود نشان داد و در ۱۲ سالگی یک بازی ویدیویی ساخت و به یک مجله آن را فروخت. در سال ۱۹۸۸ ماسک پس از کسب شهروندی کانادا و برای آنکه با رفتن به خدمت اجباری سربازی از رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی حمایت نکند این کشور را ترک کرد و رویای بدست آوردن فرصتهای بیشتر در آمریکا را در سر می ­پروراند.

زندگی تحصیلی و حرفه ای ایلان ماسک

وی در کانادا وارد دانشگاه Queen’s در اونتاریو شد ولی بعدا به دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا منتقل شد و در سال ۱۹۹۵ مدرک لیسانس خود را در رشته فیزیک و اقتصاد گرفت. ایلان ماسک برای تحصیلات تکمیلی در رشته فیزیک در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرد ولی پس از دو روز انصراف داد چون فکر می­کرد اینترنت پتانسیل بسیار بیشتری از فیزیک برای تغییر دنیا دارد. ایلان در همان سال شرکت Zip2 که نقشه و اطلاعات مربوط به کسب و کارها را برای روزنامه ­ها تهیه می­کرد تاسیس کرد که در سال ۱۹۹۹ توسط Compaq به قیمت ۳۰۷ میلیون دلار خریداری شد. ایلان ماسک سپس کمپانی X.com را در حوزه خدمات مالی آنلاین تاسیس کرد که بعدا تبدیل به شرکت معروف PayPal شد و در سال ۲۰۰۲ توسط Ebay به قیمت ۱.۵ میلیارد دلار خریداری شد.

از آنجا که ماسک اعتقاد داشت بشریت باید بتواند در چند سیاره مختلف زندگی کند و از طرفی هزینه ساخت فضاپیماها به نظرش منطقی نمی ­آمد، تصمیم گرفت شرکت SpaceX را برای تولید فضاپیماهای ارزان قیمت تاسیس کند. او علاوه بر مدیرعاملی در SpaceX جزو طراحان ارشد موشک­های Dragon، Falcon و Gassshopper نیز بوده است. همچنین ایلان ماسک همیشه به اتومبیل­های برقی علاقه داشت و برای رفتن به دنبال این علاقه از موسسین و سرمایه ­گذاران اصلی شرکت تولید اتومبیل­های برقی Tesla Motors که بعدا Tesla نام گرفت، بود. این شرکت اولین اتومبیل برقی خود به نام Roadster را که خودرویی اسپورت و جذاب بود و با یک بار شارژ حدود ۴۰۰ کیلومتر راه می­رفت و در ۴ ثانیه به سرعت حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می­ رسید، ساخت و در ادامه به پیشرفت­­های بسیار بزرگ­تری در تولید اتومبیل­­های برقی رسید. قبلا در بیزینس ترند در مورد مسیر شغلی میلیاردرهای خودساخته از جمله ایلان ماسک توضیحات بیشتری داده بودیم.

ایلان ماسک؛ یکی از تاثیرگذارترین افراد جهان

در سال ۲۰۱۶، ایلان ماسک بیست و یکمین مرد قدرتمند جهان از نگاه مجله فوربس لقب گرفت و به طور مشترک عنوان نوآورترین رهبر جهان را در سال ۲۰۱۹ از آن خود کرد. او یکی از میلیاردرهای خودساخته ­ای است که ارزش خالص دارایی­هایش ۴۴.۹ میلیارد دلار تخمین زده می­شود و در حال حاضر طبق لیست فوربس بیست و دومین فرد ثروتمند دنیاست. ایلان ماسک همچنین پردوام ترین مدیرعامل شرکت­های خودروسازی در جهان است.

منبع: Biography.com

(35)

 
https://telegram.me/businesstrend
مژگان رسولیان مژگان رسولیان دانش‌آموخته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه آزاد قزوین است .توسعه و رشد فردی ،هنر و سفر از علاقه مندی های اوست.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.