Home دریچه ده چیز که باید قبل از سرمایه گذاری در بازار بورس بدانید
ده چیز که باید قبل از سرمایه گذاری در بازار بورس بدانید زمان لازم برای خواندن: حدود ۴ دقیقه
0

ده چیز که باید قبل از سرمایه گذاری در بازار بورس بدانید زمان لازم برای خواندن: حدود ۴ دقیقه

83
0

اگر به دنیال سرمایه گذاری‌ای هستید که بازده‌اش از نرخ تورم بیشتر باشد، یکی از گزینه‌ها می‌تواند سرمایه گذاری در بازار بورس باشد. این روزها با عرضه گسترده‌ی شرکت‌های دولتی و رشد ارزش بازار بورس دوباره همه‌جا صحبت از بازار بورس و سرمایه گذاری در بازار بورس است. اما این حجم گسترده از استقبال مردمی از بازار بورس نیازمند آگاهی رسانی بیشتری است. بازار بورس همان‌طور که می‌تواند شما را همانند وارن بافت میلیاردر کند، همان‌طور هم می‌تواند در صورتی که بدون اطلاعات از بازار و از روی حس و غریزه سرمایه‌گذاری کنید، باعث شود تمام اندوخته‌ی خود را از دست بدهید. در این مطلب سعی داریم اطلاعاتی که باید در مورد بازار بدانید را به شما بگوییم.

۱- هیچگاه کورکورانه وارد بازار بورس نشوید

خیلی وقت‌ها موقع صحبت با دوستان یا همکارانتان بحث به سمت بازار بورس و اینکه چقدر می‌شود از بورس پول درآورد کشانده می‌شود. شاید شما هیچگاه در بازار بورس سرمایه گذاری نکرده باشید ولی بعد از شنیدن تمامی این حرف‌ها، با خود می‌گویید چرا که نه و تصمیم می‌گیرید در بورس سهام بخرید. اما بدانید که اگر فقط به این دلیل که همرنگ جماعت شوید در حال ورود به بازار بورس هستید، در حال اشتباه کردنید. شما فقط باید زمانی در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید که اطلاعات اولیه لازم در مورد آن را کسب کرده باشید و این کار با اهداف مالی شما نیز هماهنگ باشد.

۲- بازار بورس ماشین پولسازی نیست!

شاید برایتان داستانهایی در مورد سرمایه‌گذارانی تعریف کرده باشند که از طریق بورس بار خود را بسته‌اند. خیلی‌ها معتقدند که بازار بورس یک ماشین پولسازی است و در مدت کوتاهی می‌تواند آنها را میلیاردر کند. خب اگرچه این درست است که بسیاری سرمایه‌گذاران از بازار بورس سودهای خوبی کسب کرده‌اند. ولی دلیل این اتفاق آن بوده که آنها دانش بازار خوبی داشتنه‌اند، انتخاب‌ها و استراتژی‌های هوشمندانه‌ای داشته‌اند و همچنین در رویکرد خودشان بسیار منظم بوده‌اند. بسیاری از مردم فراموش می‌کنند که افراد خیلی زیادی هم تمام ثروتشان را در بورس از دست داده‌اند و مجبور شده‌اند اموال شخصی خود را بفروشند تا بتوانند ضررشان از بازار را جبران کنند.

۳- آموزش ببینید و از اصول اولیه شروع کنید

قبل از آنکه اولین سرمایه‌گذاری خود را انجام دهید، زمان بگذارید و اصول اولیه بازار بورس را فرا بگیرید و در مورد سهام‌های موجود در بازار تحقیق کنید. تمرکز شما باید روی سهام‌هایی باشد که روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌کنید و رابطه‌ی آن‌ها با اقتصاد کلان و فاکتورهایی که روی سهام شما تاثیرگذار است. حوزه‌های مهمی که باید قبل از ورود به بازار بورس با آن‌ها آشنا شوید عبارتند از:
• فهم شاخص‌های مالی‌ مانند PE,EPS,ROE و غیره
• متدهای رایج انتخاب و زمانبندی خرید و فروش سهام، مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال
• اصول، قوانین و دایره المعارف معامله و انواع سفارشات بازار که توسط سرمایه گذاران استفاده می‌شود
• دانش نسبی در مورد بازار و روابطش با اقتصاد مثل ارتباط بازار با تورم، GDP، صورتهای مالیاتی، قیمت‌های خام، ارزش پول ملی نسبت به دلار و غیره. یکی از دلایل اصلی‌ای که مردم در بازار پول خود را از دست می‌دهند آن است که بدون داشتن دانش نسبت به اقتصاد و چرخه‌های سرمایه گذاری بازار سریع وارد بازار می‌شوند.

۴- تنها سرمایه‌ی اضافی خود را سرمایه گذاری کنید

بزرگترین اشتباهی که سرمایه گذاران تازه کار مرتکب می‌شوند آن است که پولی را سرمایه گذاری می‌کنند که تحمل از دست دادنش را ندارند. سرمایه گذاری در بازار بورس ریسک دارد و این یعنی ممکن است شما همه چیز را از دست بدهید. مانند هر سرمایه گذاری دیگری، ریسک‌های ذاتی‌ای در بارار بورس وجود دارد. برخی ریسک‌ها سیستماتیک بوده و به کلیت بازار مرتبط هستند و شما با متنوع کردن پورتفولیوی خود نمی‌توانید از آنها اجتناب کنید. ولی برخی ریسک‌ها مرتبط به سهام خاصی بوده و قابل اجتناب هستند. باید در مورد میزان ریسک پذیری خود با توجه به سن، قدرت مالی، اهداف بلند مدت و غیره فکر کنید و براساس آن ریسک‌ها را بپذیرید. اگر می‌خواهید ریسک سرمایه گذاری در بازار بورس را بپذیرید، فقط سرمایه اضافی خود را که تحمل از دست دادنش را دارید سرمایه گذاری کنید. درست است که سرمایه گذاری برای کسب پول بیشتر انجام می‌شود ولی هیچگاه همه‌ی پولهای اضطراری خود را در بازار بورس سرمایه گذاری نکنید.

۵- از Leverage(اهرم) اجتناب کنید

Leverage یا اهرم به معنی استفاده از پول قرضی برای اعمال استراتژی بازار سهام است. بانک‌ها و کارگزاران بورس ممکن است به شما برای خرید سهام پول قرض دهند. وقتی سهم‌ها رو به افزایش است این عالی است ولی طرف دیگر داستان را در نظر بگیرید که بازار یا سهم‌های شما رو به کاهش باشد. در این صورت ضرر شما نه تنها سرمایه اولیه‌ی شما را از بین می‌برد، بلکه شما باید به کارگزار سود هم پرداخت کنید. بنابراین اهرم ابزاری است که نه خوب است نه بد. اگرچه، وقتی که تجربه و اعتماد به نفس کافی را در مورد تصمیماتتان پیدا کردید، از آن بهترین استفاده را خواهید کرد. پس ریسک خود را در ابتدا محدود کنید تا مطمئن شوید که در بلند مدت سودآوری خواهید داشت.

۶- از ذهنیت دنباله رو بپرهیزید

برخلاف کاری که بسیاری از سرمایه گذاران می‌کنند، شما باید از ذهنیت دنباله رو که متاثر از آشنایانتان، همسایه‌ها یا فامیل است، بدون ارزیابی اطلاعات مرتبط با سهام‌ها خودداری کنید. اگر همه اطرافیان در یک سهام خاص دارند سرمایه گذاری می‌کنند، تمایل باقی سرمایه‌گذاران هم به این است که همان کار را بکنند. ولی این استراتژی اگر با آنالیز دقیق سهام را انتخاب نکرده باشید، در بلند مدت به ضرر شماست. پس اگر سهامی را نمی شناسید، صرفا به دلیل اینکه همه در حال خرید آن هستند، آن را نخرید. قبل از سرمایه گذاری در هر شرکتی، باید کسب و کار آن را بشناسید. بسیار مهم است که فقط در کسب و کارهایی سرمایه گذاری کنید که شناختشان برای شما آسان است. به خصوص اگر تازه کار هستید. بدانید که شما در یک سهام سرمایه گذاری نمی‌کنید بلکه در یک کسب و کار سرمایه گذاری می‌کنید.

۷- سبد خود را متنوع کنید ولی زیاده روی نکنید

هیچگاه تمام سرمایه‌ی خود را در یک سهم نگذارید. یک سبد سهام متنوع درست کنید که به شما کمک کند ریسک خود را کاهش دهید و اگر برخی سهم‌ها خوب عمل نکردند، جلوی ضرر و زیان شما را بگیرد. همچنین، از زیاده روی در تنوع نیز بپرهیزید. چون افزایش تعداد سهم‌ها تا حدی به توزیع متاسب ریسک کمک می‌کند ولی با بیش از آن، سرمایه گذاری شما رشد مناسبی نخواهد کرد.

۸- از زمان سنجی بازار بپرهیزید و رویکرد منظمی از سرمایه گذاری را در پیش بگیرید

بسیاری از سرمایه‌گذاران سعی می کنند بازار را زمان سنجی کنند. این چیزی است که مشاوران مالی همیشه به آن‌ها در مورد اجتناب از آن و از دست دادن پولی که سخت به دست آورده‌اند، تذکر می‌دهند. هیچکس نمی‌تواند همیشه با موفقیت کامل با رصد بالا و پایین‌های بازار در چندین کسب و کار یا چرخه بازار سهام، آن را زمان سنجی کند. شما می‌توانید مقدار کمی پول سرمایه گذاری کنید تا به متوسط بازار برسید و در بلند مدت سود خوبی کسب کنید. سرمایه گذارانی که پول خود را در سهم‌های درست به صورت سیستماتیک و بلند مدت سرمایه گذاری می‌کنند، بازگشت سرمایه‌های بسیار خوبی خواهند داشت. در نتیجه، شرط عقل این است که صبر داشته باشید و رویکرد منظمی را در سرمایه گذاری در پیش بگیرید و همزمان تصویر بزرگتر و بلند مدت‌تر را در نظر داشته باشید.

۹- نگذارید احساسات روی تصمیماتتان اثر بگذارد

احساسات را از هر سهم خاصی دور نگاه دارید چون بسیاری سرمایه گذاران سرمایه‌ی خود را در بازار بورس به دلیل عدم توانایی در کنترل احساساتشان از دست می‌دهند. از ترس و دور باطل حرص و طمع خلاص شوید. در سهام ناشناخته‌ای که قبلا به هر دلیلی خوب بازدهی داشته بدون دانش نسبت به ریسک ضرر آن، سرمایه گذاری نکنید. و همچنین در یک بازار کاهشی هم بر ترس خود غلبه کنید، نترسید و از فروش سهام خود در قیمت‌های بسیار نازل خودداری کنید. بدانید که ترس و طمع، بدترین احساساتی هستند که در موقع سرمایه گذاری به سراغ شما می‌آیند و بهتر است که اجازه ندهید عنان تصمیم گیری شما را به دست بگیرند.

۱۰- انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشید

اینکه امیدوار باشید برای سرمایه گذاریتان بهترین اتفاق‌ها بیفتد اشتباه نیست ولی اگر اهداف مالی شما بر اساس فرضیات غیر واقعی بنا شده باشند، در دردسر خواهید افتاد. مثلا، فرض کنید بسیاری از سهم‌ها بیش از ۱۰۰ درصد بازده را در مدت کوتاهی ثبت کرده‌اند. با این حال، معنی‌اش این نیست که انتظار داشته باشید همین بازدهی ادامه پیدا کند. اگر احساس می‌کنید سهم‌های سبد شما بیش از حد ارزشگذاری شده است، بهتر است که به سهم‌های مناسب و به نسبت کم ارزشتر رجوع کنید.

در نهایت، مهم است که سرمایه‌گذاری و سبد خود را همیشه به صورت دوره‌ای رصد کنید چرا که هر اتفاق مهمی در هر جای دنیا ممکن است روی بازارهای مالی ما اثر بگذارند. همچنین، هر خبر یا اتفاق مالی مرتبط بایک سهم یا صنعت خاص، روی بازار بورس موثر است.

به هر حال هر تصمیمی که بگیرید باید برای خود یک برنامه شخصی مالی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد یک برنامه مالی شخصی اینجا را بخوانید.

منبع: Financial Express

(83)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.