Home دریچه با این ۵ روش صریح باشیم اما گستاخ به نظر نرسیم
با این ۵ روش صریح باشیم اما گستاخ به نظر نرسیم
0

با این ۵ روش صریح باشیم اما گستاخ به نظر نرسیم

743
0

در ارتباط با شیوه استفاده از تعامل صریح در محیط کار حرف‌های ناگفته بسیار است. درحالی‌که تعامل صریح باعث می‌شود زمان به هدر نرود و اشتباهات ناشی از دستورالعمل‌های نامفهوم به حداقل برسد.

اگر شما در محیطی کار می‌کنید که افراد عادت دارند غیرمستقیم عمل کنند، صریح و بی‌پرده بودن چندان جنبه مثبتی نخواهد نداشت. درواقع، به‌سادگی منجر می‌شود شما خشن و گستاخ به نظر برسید.

اما اگر شما هر دو حالت را بخواهید چه باید انجام دهید؟ آیا راهی وجود دارد که شما صادقانه و مؤثر منظور خود را برسانید بی‌آنکه همکارتان رنجیده‌خاطر شود؟ خبر خوش: بله وجود دارد. در اینجا تعدادی روش به شما معرفی می‌کنیم که به‌وسیله آن می‌توانید صریح باشید ولی گستاخ به نظر نرسید.

۱. گوش کنید

می‌توان گفت افراد صریح راحت‌تر گفت‌وگو می‌کنند. بااین‌وجود، این موضوع در همه موارد صدق نمی‌کند. اگر شما به‌طورمعمول فردی صریح هستید، می‌بایست مراقب نیت واقعی خود از صریح بودن باشید – خیلی ساده شما تلاش می‌کنید تا نظر خود را به‌طور واضح و مؤثر بیان کرده و برای اینکه خوشایند و متین به نظر برسید و یا به ندای وجدان توجه کنید زمان را به هدر نمی‌دهید.

بنابراین، اگر هدف شما این است که گفت‌وگو دقیق و بدون ابهام باشد پس فراموش نکنید می‌بایست گوش کنید و از صمیم قلب به عقاید افراد احترام بگذارید. روی‌هم‌رفته، اگر تلاش نکرده‌اید تا منظور مطلبی را درک کنید بنابراین دادن پاسخی صریح و مناسب دشوار خواهد بود. علاوه بر این، نمی‌توانید مؤدب باشید چراکه تنها منتظر بودید تا برای صحبت کردن نوبت به شما برسد که البته این برای مقتدر بودن روشی نتیجه‌بخش است.

۲. سازنده باشید

این مشخصه مهم منجر می‌شود فردی که صریح است از فردی که خشن است متمایز شود. تنها به این دلیل که می‌خواهید عقاید خود را بی‌پرده بگویید نمی‌توانید هر مسئله‌ای را بدون ارائه راه‌حل بیان کنید.

اگر شما و گروهتان با هم کار می‌کنید و می‌خواهید جمله‌ای مانند این را بگویید: «این جدول مطالب به‌هم‌ریخته و کاملاً بی‌معناست.» این جمله صریح است اما کمترین کمکی نمی‌کند. بااین‌وجود، جمله‌ای مانند: «این جدول مطالب برای من گویا نیست. تصور می‌کنم باید قسمت ب را به بالای قسمت الف ببریم تا خوانا و سلیس شود.» منظور شما را بهتر می‌رساند و برای هر مسئله‌ای که عنوان کرده‌اید راه‌حلی ارائه می‌دهد.

این عامل نه‌تنها مانع از این می‌شود که بی‌ادب و گستاخ به نظر برسیم، بلکه منجر می‌شود به عضوی ارزشمند و فعال در گروه تبدیل شویم.

۳. در مورد کار نظر دهید نه اشخاص

همه ما با افرادی برخورد کرده‌ایم که چیزی از ارتباط صریح و مستقیم نمی‌دانند. آن‌ها ترجیح می‌دهند به بهترین شیوه دستورالعمل را دریافت کنند و به بهترین شیوه هم پاسخگو باشند – در حقیقت آن‌ها منتظر چنین چیزی هستند.

به‌عبارت‌دیگر اگر شما رفتاری نسبتاً خشن داشته باشید آن‌ها به شما پاسخ دل‌چسبی نخواهند داد. اگرچه شما تمایل ندارید از عبارات بی‌معنی برای رساندن منظور خود استفاده کنید (چراکه دیگر صریح نخواهید بود) اما اینکه از شیوه‌ای مناسب برای نظردهی استفاده می‌کنید از اهمیت خاصی برخوردار است.

برای اینکه به‌عنوان یک مهاجم دیده نشوید لازم است شخص را مطمئن سازید که خطاب شما به کار، فرایند و نتایج است نه آن شخص خاص.

به‌جای اینکه بگویید، «نظر شما احمقانه است. به هیچ دردی نمی‌خورد»، بهتر است بگویید: «این روش بهترین عملکرد شما نیست.»

با این روش شما باز هم سعی دارید منظورتان را برسانید اما نه با شیوه‌ای که هوش فرد زیر سؤال برود.

۴. مراقب بلندی صدای خود باشید

بارها و بارها شنیده‌اید که بلندی صدا و اشارات غیرلفظی بیشتر از کلماتی که از زبانتان بیرون می‌آید منظور شما را می‌رسانند؛ بنابراین لازم است از این دو مورد آگاهی کامل داشته باشید.

گفتن «هه، اونکه هرگز عملی نیست!» با چشمانی گشاده و باز و صدایی بسیار بلند بسیار متفاوت است با زمانی که با صدایی آرام و متین بگویید، «نه، اون عملی نیست.»

بله این دو عبارت کاملاً شبیه به هم هستند؛ اما شیوه‌ای که آن‌ها را بیان می‌کنید تفاوت اساسی دارد. بدون شک اولی توهین‌آمیز است – گویا شما از این عقیده متنفر هستید؛ اما دومی نشان می‌دهد که شما پیش از آنکه تأیید کنید راه‌حل مناسبی نبوده است، با حفظ احترام توصیه لازم را ارائه کرده‌اید.

۵. به دنبال نقطه‌ای مشترک باشید

تمایل شما به روراست بودن برای بسیاری قابل‌درک است و آن‌ها هم مثل شما هستند؛ اما همه نمی‌توانند از شیوه‌ای که شما با آن ارتباط برقرار می‌کنید استفاده کنند.

بله شما فکر می‌کنید صریح بودن بهترین روش ممکن برای انجام کاری است؛ اما به یاد داشته باشید که هدف نهایی شما می‌بایست همکاری صحیح با هم‌تیمی‌ها و همکاران باشد. علاوه بر این، عده‌ای از آن‌ها ممکن است هرگز به طبیعت صریح شما عادت نکنند.

در چنین شرایطی بهتر است به دنبال نقطه‌ای مشترک در برقراری ارتباط باشید تا با ایجاد تعادل با شرایط همه مطابقت کند. برای نزدیک شدن به هدفتان ممکن است مجبور شوید بعضی چیزها را پنهان کنید؛ اما درنهایت، کمی انعطاف‌پذیر بودن به پویایی گروهتان کمک می‌کند و گفت‌وگوی شما را بیش از بیش کارآمد می‌سازد.

گاهی اوقات، این ایده صریح بودن باعث می‌شود که در محیط کار فرد خشن و بیش‌ازحد مقتدر به نظر برسد؛ اما لازم نیست این‌گونه باشیم!

می‌توان صریح بود، بی‌آنکه گستاخی کنیم.

اگر شما فردی هستید که تمایل دارد کمی رک باشد این توصیه‌ها را در گفت‌وگوهای کاری به کار بگیرید.

منبع: The Muse

(743)

 
https://telegram.me/businesstrend

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.