Home اینفوگرافیک هوش‌های نه‌گانه گاردنر
هوش‌های نه‌گانه گاردنر

هوش‌های نه‌گانه گاردنر

2.69K
10

هوش‌های نه‌گانه گاردنر

اگر شما باهوش باشید یا در ریاضی خوب هستید یا در زبان… .

این چیزی است که در مدرسه به خورد ما می‌دهند و برای انواع خاصی از هوش ارزش ویژه قائل می‌شوند درحالی‌که بقیه را نادیده می‌گیرند. اگر در ریاضی یا زبان خوب نیستید، هنوز هم ممکن است در چیزهای دیگری استعداد داشته باشید که هوش خوانده نمی‌شدند. چرا؟

در سال ۱۹۸۳، هاوارد گاردنر (Howard Gardener) نه گونه از هوش را تعریف کرد:

 • منطقی-ریاضی
 • زبانی-کلامی
 • جسمی-جنبشی
 • موسیقیایی
 • طبیعت‌گرا
 • میان‌فردی
 • درون‌فردی
 • فضایی-دیداری
 • هستی‌گرا

آنچه دانشمندان دیگر به‌عنوان مهارت‌های نرم تلقی می‌کردند، مانند مهارت‌های میان‌فردی، گاردنر دریافت گونه‌هایی از هوش هستند. منطقی به نظر می‌رسد. درست همان‌طور که استعداد ریاضی به شما این توانایی را می‌دهد که دنیا را درک کنید، هوشمندی در ارتباطات هم همان توانایی را به شما می‌دهد فقط از یک زاویه متفاوت. اگر ریاضی ندانید ممکن است نرخ انبساط جهان را محاسبه نکنید، اما به‌احتمال‌زیاد مهارت‌های لازم را برای یافتن فرد مناسبی که این کار را انجام دهد، دارید.

حتی با گذشت ۲۰ سال از زمان انتشار کتاب گاردنر، هنوز هم بر سر این‌که استعدادهایی به‌جز ریاضی و زبان واقعاً گونه‌هایی از هوش هستند یا این‌که فقط مهارت محسوب می‌شوند، بحث وجود دارد. شما چه فکر می‌کنید؟

منبع: Funders and Founders

(2689)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(10)

 1. سلام من با نظر گاردنر موافقم
  همان ریاضی هم مهارت است و میشود با تمرین زیاد بدست آورد ولی وقتی حرف از هوش به میان می آید منظور این نیست منظور این است که مثلا یک مسئله ابتکاری را بدون اینکه راه حلش را قبلا دیده باشید بتوانید حل کنید
  مثل اینکه من هوش زبانی-کلامی خوبی ندارم !!!

   
 2. سلام
  من پیگیر مطالب سایت شما هستم اما متاسفانه سایت شما اکثر اوقات در دسترس نیست. حجم بسیار بالای صفحات سایت، قالب سنگین یا افکت های بیش از حد استاندارد شاید باعث بروز چنین مشکلی هست.
  امیدوارم هرچه سریعتر این مشکل برطرف بشه تا بتونم بیشتر از مقالات و محتوای خوبتون استفاده کنم.
  ممنون

   
  1. با سلام محمد عزیز
   در سال جدید که ما تغییراتی در سایت دادیم سرعت سایت هم به میزان قابل توجهی بالا رفت اما به هر حال باز هم ممکنه برای برخی از دوستان مثل شما مشکلی هنوز وجود داشته باشه. اگر نوع مرورگر و سیستم عاملتون رو به ما بگید میتونیم دقیق‌تر بررسی کنیم و همچنین احتمال داره فعلا با تغییر مرورگرتون هم مشکل برطرف بشه.
   موفق باشید

    
 3. من که هوش های کلامی و زبانی و جسمی رو دارم. ولی هوش ریاضیم صفره! این واقعا بده که هوشهای دیگه انسان رو در نظر نمی‌گیرند و فقط فکر می‌کنند ریاضی و زبان هوش هستند.

   
 4. اینطور که این هوش‌ها طبقه بندی شدند، پس من یکی از نوابغ این عصر هستم، چون بیشتر این هوش هایی که اینجا بهشون اشاره شد رو دارم.

   
 5. در مورد اینکه ما دارای این نوع از هوش ها هستیم یا نه! مسلماهمه افراد از همه انواع هوش برخوردارند تنها چیزی که باعث ایجاد تمایز میشه درصد برخورداری هستش که اونم برمیگرده به میزان پرورش دادن خود فرد! مثلا خود من تو دوران دبیرستان هوش ریاضیم خوب بود ولی الان که تو زمینه مدیریت و علوم انسانی کار میکنم بنا به زمینه کاریم هوش میان فردی و زبانی کلامیم تقویت شده..پس همه چیز برمیگرده به خود ما..

   

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.