Home میم بر شانه بزرگان: رابرت کیوساکی
بر شانه بزرگان: رابرت کیوساکی
0

بر شانه بزرگان: رابرت کیوساکی

110
0

«از هر 10 کسب‌وکار جدید 9 تای آن‌ها شکست می‌خورند پس من یک فکری دارم: 10 تا کسب‌وکار راه بیندازید.»

رابرت کیوساکی (Robert Kiyosaki) یک آمریکایی-ژاپنی نسل چهارمی است که در هاوایی بزرگ شده است. او پس از پایان تحصیلاتش در کالج نیویورک به نیروی دریایی آمریکا پیوست و به‌عنوان یک افسر ارتش و خلبان هلیکوپتر جنگی عازم ویتنام شد. پس از پایان جنگ، روبرت مشغول به کار در شرکت زیراکس شد و در سال ۱۹۷۷ شرکتی را پایه‌گذاری کرد که اولین کیف پول با جنس نایلون Velcro را به بازار ارائه کرد. روبرت در سال ۱۹۸۵ وقتی‌که احساس کرد چیزی مهم در اختیار دارد که باید آموزش داده شود، یک شرکت جدید را بنا کرد تا به ده‌ها هزار دانشجو در سراسر دنیا کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری آموزش دهد.

وی فردی چند استعدادی بوده و یک کارآفرین، سرمایه‌گذار، سخنران تهییجی و نویسنده است. رابرت کیوساکی به خاطر سری کتاب‌هایش با عنوان «پدر پولدار، پدر بی‌پول» بسیار محبوب شد. این کتاب، کتابی بسیار پرفروش در سطح بین‌المللی است که در مورد مقایسه بین دو پدر است. یکی پدر بیولوژیکی‌اش که بسیار فقیر بود و پدر دیگر پدر خیالی پولدارش. پدر بی‌پول در حقیقت بسیار تحصیل‌کرده و آموزش‌دیده بوده ولی پولی در بساط ندارد. درحالی‌که پدر پولدار از مدرسه اخراج شده بوده ولی در‌واقع ثروتمندترین مرد هاوایی است. هر دوی آن‌ها در حرفه‌هایشان موفق بودند و تمام عمرشان را به‌سختی کار کرده بودند اما یکی وقتی مُرد، ده‌ها میلیون دلار برای خانواده و سازمان‌های خیریه به‌جا گذاشت، حال‌آنکه دیگری پس از مرگش مقروض بود. همچنین از دیگر مباحث بنیادی مطرح‌شده در این کتاب تفاوت دارایی و بدهی است. ازنظر رابرت اگر شما دست از کار بکشید باید دارایی‌هایتان، پول به جیب شما وارد کند، درحالی‌که بدهی‌هایتان، پول از جیب شما خارج می‌کند.

به‌جز نوشتن کتاب Rich Dad و راه‌اندازی شرکت Cashflow Technologies، کیوساکی روی دیگر کسب‌وکارهای خطرپذیر نیز سرمایه‌گذاری کرد. در سال ۲۰۰۲ او یک معدن نقره در آمریکای جنوبی و یک معدن طلا در چین خرید. وی در کتابش با عنوان «توطئه پولدارها» اشاره کرده است که قصد دارد بلافاصله پس از افزایش قیمت مس، معدن مس را عرضه عمومی کند. روبرت حتی وقتی خیلی جوان بود نیز با سکه‌های طلا و نقره کار کرده بود. او تئوری خاصی دارد با این مضمون که شما با چند دلار ناقابل می‌توانید سکه‌های آهنی با‌ارزش بخرید و این در حقیقت شما را برای بزرگ‌ترین سقوط‌های تاریخ دنیا آماده می‌کند. او خود را «حشره طلایی» می‌خواند چون وی از دارایی‌هایی مثل طلا و نقره برخوردار است که به‌وسیله آن‌ها می‌تواند خود را از هرگونه خسارتی که از جابجا شدن نرخ دلار حاصل شود، نجات دهد. به نظر او، توصیه قدیمی «شغل خوبی پیدا کنید، پس‌انداز کنید، از زیر بار قرض خارج شوید، روی بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید و تنوع ببخشید» (که هم معیوب و هم منسوخ است) توصیه خوبی نیست و وی با این طرز فکر وضع موجود را به چالش می‌کشاند.

رابرت کلاس‌هایی دارد که از یک ساعت تا سه روز طول می‌کشد و به مردم درباره رموز ثروتمند شدن آموزش می‌دهد. گرچه موضوعات کلاس‌های او شامل «سرمایه‌گذاری با بالاترین بهره و کمترین ریسک»، «چگونه به فرزندانمان آموزش دهیم پولدار شوند» و «تأسیس شرکت‌ها و واگذاری آن‌ها» است، اما پیام تکان‌دهنده و استوارش چیز دیگری است. آن پیام چنین است: «نبوغ مالی را که در وجودتان خوابیده است را بیدار کنید. این نبوغ و استعداد، آماده سر برآوردن است.»

این همان تعریفی است که سخنران و نویسنده مشهور جهانی، آنتونی رابینز در مورد کار رابرت ابراز می‌دارد. او می‌گوید: «کار رابرت کیوساکی در امر آموزش، کاری نیرومند، عمیق، شگرف و دگرگون‌ساز است. من در برابر تلاش‌هایش سر تعظیم فرود می‌آورم و به تمام مردم، شرکت در این کلاس را توصیه می‌کنم.»

(110)

https://telegram.me/businesstrend
مهدی نیک نفس مهدی یکی از مؤسسان و طراح گرافیکی مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است. تحصیلات اصلی مهدی در زمینه زیست‌شناسی بوده و سرگرمی او سفر و سینما است.

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.