Home میم بر شانه بزرگان: جانی آیو
بر شانه بزرگان: جانی آیو
1

بر شانه بزرگان: جانی آیو

90
1

«خوب بودن دشمن عالی بودن است.»

سر جاناتان پاول «جانی» آیو (Sir Jonathan Paul “Jony” Ive)، معروف به جانی آیو، در 27 فوریه 1967 در لندن متولد شد. او نائب رئیس ارشد بخش طراحی صنعتی در شرکت اپل است و زیر نظر مدیرعامل شرکت تیم کوک فعالیت می‌کند. از سال 1996 تاکنون او مسئول رهبری تیم طراحی‌ای بوده است که به‌عنوان بهترین‌های دنیا در این زمینه به‌حساب می‌آیند. جانی آیو، نقشی اساسی در ظاهر و احساسی داشته است که محصولات نوآورانه اپل منتقل می‌کرده‌اند. از مهم‌ترین این محصولات می‌توان به آی‌مک، مک بوک پرو، مک بوک ایر، آی‌پاد، آی‌پاد تاچ، آی‌فون، آی‌پد و آی‌اواس 7 اشاره کرد. جانی آیو همچنین، پس از تغییرات مدیریتی در سطح کلان شرکت اپل در اکتبر ۲۰۱۲ در کنار وظیفه اصلی‌اش، یعنی طراحی صنعتی، رهبری و هدایت تیم‌های نرم‌افزاری توسعه‌دهنده رابط انسانی (Human Interface) را نیز در سراسر شرکت بر عهده گرفته است.

ورود به شرکت اپل

جانی آیو در نیوکاسل پلی‌تکنیک (اکنون دانشگاه نورتامباریا) در رشته طراحی صنعتی تحصیل کرد. پس از اتمام تحصیلات در سال 1989 او به همراه چند تن دیگر تانگرین (Tangerine) را، یک شرکت مشاوره طراحی مستقر در لندن، تأسیس کرد که اپل یکی از مشتریان آن به‌حساب می‌آمد. در سال 1992، اپل یک شغل تمام‌وقت را به او در دفتر مرکزی خود در کوپرتینو کالیفرنیا پیشنهاد داد. او این پیشنهاد را پذیرفت، اما تنها پس از بازگشت استیو جابز، به این شرکت آشفته به‌عنوان مدیرعامل در سال 1997 بود که تأثیر منش‌های طراحی آیو به‌واقع احساس شد.

طراحی‌هایی به‌یادماندنی

جانی آیو را می‌توان با جان‌سپاری‌اش در پرداختن به جزئیات تعریف کرد. وقتی در اواخر دهه ۹۰ استیو جابز از او خواست که کامپیوتری با رنگ‌های شاد بسازد -که بعدها به آی‌مک معروف شد- او ساعت‌ها در یک کارخانه تولید شیرینی وقت صرف کرد تا از رنگ‌ها الهام بگیرد و با کارش به دنیا بگوید: این دستگاه فقط برای کار نیست، برای لذت بردن و سرگرمی هم هست.

جاناتان آیو همچنین برای کاهش ضخامت هرچه بیشتر آی‌پد نسل دوم، فرایند ساخت را بارها و بارها بهبود بخشید و سفری ۱۴ ساعته را تحمل کرد و به دیدار یکی از استادان خبره ژاپنی در امر ساخت شمشیر سامورایی رفت و با الهام از فرایند ساخت شمشیر سامورایی، طراحی بدنه فلزی آی‌پد نسل دوم و چیدمان قطعات سیلیکونی داخل آن را آن‌قدر تراش داد و اصلاح کرد تا ضخامت آی‌پد نسل دوم نسبت به نسل قبلی‌اش تا یک‌سوم کاهش یابد و سبک‌تر شود.

طراحی آی‌مک به سال ۱۹۹۸ و پس‌ازآن طراحی‌های به‌یادماندنی آی‌پاد، آی‌فون و آی‌پد، به اپل کمک کردند که نه‌تنها تبدیل به شرکتی شود که طراحان در آن زمامدار امور هستند بلکه حتی به قله ارزشمندترین شرکت جهان نیز برسد.

گوشی جانی آیو

در آی‌اواس 7 جانی آیو طراحی گرافیکی سیستم‌عامل را به همراه طراحی سخت‌افزار آیفون در دست گرفت که همین به او اجازه داده بتواند سخت‌افزار و نرم‌افزار را در این محصول به بالاترین حد همخوانی برساند.

اگر از یک آی‌فون 5C استفاده کنید متوجه این نکته خواهید شد. شما خواهید دید که تصویر پس‌زمینه با رنگ گوشی همخوانی دارد و چون قالب سیستم‌عامل شفافیت دارد، رنگ پس‌زمینه در همه نرم‌افزارها هم مشاهده می‌شود. در سیستم‌عامل‌های قبلی اصلاً این‌طور نبود.

این مدل طراحی جانی آیو باعث شده است آیفون 5C زیبایی خاصی داشته باشد و با کارکرد دستگاه هماهنگ باشد. او هم مانند استیو جابز بر این عقیده است که طراحی فقط چیزی نیست که شما در ظاهر می‌بینید، بلکه چیزی است که با سازوکار دستگاه مرتبط است.

طراح طراحان

جانی آیو که به طراح طراحان ملقب است، در سال 2006 به‌پاس خدماتش به طراحی صنعتی، مفتخر به دریافت رتبه امپراتوری بریتانیا با درجه «فرمانده» (CBE) و در سال ۲۰۱۲ به‌پاس خدمات به طراحی صنعتی و اقدامات نوآورانه‌اش، به رتبه امپراتوری بریتانیا با درجه «شوالیه» (KBE) نائل گردید.

(90)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی نیک نفس مهدی یکی از مؤسسان و طراح گرافیکی مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است. تحصیلات اصلی مهدی در زمینه زیست‌شناسی بوده و سرگرمی او سفر و سینما است.

Comment(1)

  1. سلام آقای نیک نفس. بسیار ممنونم از زحمات شما بابت ساخت این صفحه.
    و باز تشکر از آقای مظاهری که پیگیر این درخواستم بودند.

     

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.