Home رویدادها در سخن سواران دوم چه گذشت؟
در سخن سواران دوم چه گذشت؟

در سخن سواران دوم چه گذشت؟

76
1

همانطور که قبلا در بیزینس ترند خوانده بودید پنج شنبه گذشته 25 اردیبهشت دومین مسابقه سخنرانی شریف یا سخن سواران در دانشگاه صنعتی شریف و با حضور حدود 300 نفر از علاقه مندان با استقبال گسترده ای برگزار شد.

قرار بود افراد قبل از شرکت در مسابقه فیلم سخنرانی هایشان را ارسال کنند و12 نفر از بین کسانی که فیلم سخنرانی ارائه داده بودند انتخاب شدند که به ترتیب قرعه‌کشی سخنرانی کردند.

مسابقه در سه مرحله انجام شد. در مرحله اول 12 شرکت‌کننده درباره موضوعاتی که از قبل آماده کرده و خودشان انتخاب کرده بودند سخنرانی کردند. موضوعات بسیار متنوع بود و از بحث ازدواج گرفته تا اهمیت دنبال کردن آرزوها، ارتباط با و توکل به خدا و تب اول شدن بین انسان‌ها را شامل می شد. در مرحله اول داوران مسابقه شامل دکتر فیض بخش(استاد مدیریت دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف)، دکتر مشایخی(بنیانگذار دانشکده مدیریت و اقتصاد شریف) و استاد بیدارمغز(مدرس فن بیان و تشریفات بین الملل) نکاتی را درباره ارائه سخنرانان مطرح کردند و مرحله اول پس از ارائه 12امین سخنران به پایان رسید و 5 نفر بر اساس امتیاز داوران و رأی حاضران برای مرحله دوم انتخاب شدند.

10382875_232419143614850_1002077517214072682_n

در مرحله دوم 5 برگزیده باید هر یک درباره موضوعی که به‌قیدقرعه انتخاب کرده بودند پس از یک فرصت 20 دقیقه‌ای صحبت می‌کردند. با وجود این فرصت کم جذابیت و هیجان این مرحله از بخش قبلی حتی بیشتر بود و برخی شرکت‌کنندگان به شکلی سخنرانی می‌کردند که گویی چند روز و ده‌ها بار تمرین کرده‌اند. سخنرانان برجسته‌تر در این مرحله برای این‌که بتوانند به مدت مشخص‌شده به شکلی روان به صحبت ادامه دهند سعی می‌کردند موضوع را به اطلاعات قبلی یا یک داستان شخصی مرتبط کنند.

10258217_232418290281602_4904091523622377467_o

درنهایت از بین این 5 نفر 2 نفر برای مرحله نهایی یعنی سخنرانی فی‌البداهه انتخاب شدند. در این مرحله به هر شرکت‌کننده 4 تصویر نشان داده شد و فرد باید فی‌البداهه درباره آن تصویر سخنرانی می‌کرد که کار چندان راحتی نبود. پس ‌ازاین مرحله تمام شرکت‌کنندگان بر روی صحنه حاضر شدند و داوران نکاتی را پس از معرفی تک‌تک آن‌ها مطرح کردند و درنهایت همان‌طور که انتظار می‌رفت مجتبی شکوری به‌عنوان سخن سوار برتر انتخاب شد.

در بین سخنرانی‌ها ارائه مجتبی شکوری که برنده مسابقه نیز شد توجه ما بیزینس ترندی ها و اکثر حضار را به خود جلب کرد. او از سماجت و پشتکار داشتن در محقق کردن آرزوها صحبت کرده و تجربه شخصی خود را در این میان بیان کرد و این‌که چگونه با استقامت و پشتکار توانست با مشکل لکنت زبان دست‌وپنجه نرم کند و سرانجام بتواند به این شکل شیوا و رسا سخنرانی کند. سخنرانی وی ازجمله ارائه‌هایی بود که مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری شفافی داشت. تشویق ایستاده حضار و این‌که از میان تمام شرکت‌کنندگان نام و سخنرانی او هنوز در ذهن ما مانده است گواهی بر برتری سخنرانی او نسبت به سایر شرکت‌کنندگان است.

10294501_232419553614809_2888529446158963022_n

یکی از نکات جالب مسابقه گستره سنی شرکت‌کنندگان بود و از 19 ساله تا 39 ساله، از دانشجو گرفته تا دبیر و مدیرعامل بین شرکت‌کنندگان دیده می‌شد. بااین‌حال سخنرانانی که به نظر می‌رسید با توجه سنشان کم‌تجربه‌تر باشند پابه‌پای باتجربه‌ها سخنرانی کردند.

در این دور از سخن‌سواران از بین 12 شرکت‌کننده تنها 2 نفر خانم بودند که هیچ‌کدام نتوانستند به دور دوم راه پیدا کنند. در مقایسه با دور قبلی تعداد شرکت‌کنندگان خانم کمتر بود.

استاد بیدارمغز که سال‎ها تجربه در بحث تشریفات و آداب دیپلماتیک داشته و تالیف چندین جلد کتاب ایشان را به‎عنوان فردی تراز اول در این موضوع، در جهان و نه تنها ایران قرار داده است و بارها در مجامع داخلی و بین‌المللی سخنرانی کرده‌ اند، بر تشریفات و آدابی که سخنران باید رعایت کند تأکید داشتند. این‌که پوشش و لباس سخنران و شیوه روی صحنه حاضر شدن بسیار مهم است. سخنران باید با پوششی رسمی حاضر شود و هیچ‌گاه به حضار پشت نکند. در سخنرانی 10 ثانیه اول بسیار مهم است. ظاهر سخنران است که در وهله اول باعث می‌شود حضار جذب سخنان وی شوند.

یک نکته برجسته این رویداد مجری پرشور مسابقه حسین کلهر  از فارغ التحصیلان مهندسی دانشگاه صنعتی شریف بود که مدتی است در تلویزیون و سمینارها به عنوان مجری فعالیت می کند. او با شوخی‌هایی که هرازگاهی در لابه‌لای صحبت‌هایش بود جوی پرنشاط و جذاب ایجاد کرده بود و با همین شیوه حتی مشکلات و ناهماهنگی‌هایی را که در چند مورد رخ داد جذاب می‌کرد.

10372329_232419566948141_4902827012948110241_n

همچنین سعی شده بود برای داوری از فناوری‌های روز حداکثر استفاده شود و رأی حاضران از طریق ارسال پیامک جمع‌آوری شد و داوران هم به‌وسیله تبلت‌هایی (یا به قول مجری رایانک‌های مالشی!) که در اختیارشان قرار داده شده بود امتیاز خود را به شرکت‌کنندگان می‌دادند.

برگزاری رویدادهایی از این دست با توجه به نیاز روزافزون مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی در کنار مهارت‌های فنی و همچنین رشد روزافزون استفاده از تکنولوژی‌ها و تلفن‌های هوشمند و رایانه‌ها که کناره گرفتن آدم‌ها از جامعه را دامن می زند برای نخبگان و تحصیلکردگان جامعه (که در کنار برخورداری از ضریب هوشی بالا نیاز به هوش اجتماعی بالا نیز دارند) بسیار اهمیت دارد و باید از دست اندر کاران این رویداد بابت اهمیت دادن به این نیاز جامعه تشکر کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این رویداد به سایت سخن سواران مراجعه نمایید.

(76)

https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.