Home میم بر شانه بزرگان: استیو وزنیاک
بر شانه بزرگان: استیو وزنیاک
8

بر شانه بزرگان: استیو وزنیاک

57
8

اگر یک نفر باشد که بتوان گفت آغازگر انقلاب کامپیوترهای شخصی بوده است آن شخص استیو وزنیاک است. او ماشینی را طراحی کرد که کامپیوتر رو میزی را برای همگان توصیف می کرد: Apple II.

وزنیاک و استیو جابز در سال 1976 کمپانی اپل را تاسیس کردند. با وجود دانش فنی وزنیاک و انرژی تمام‌نشدنی جابز، آنها تیمی قوی را تشکیل داده بودند. وز اولین بار کامپیوتر دست سازش را که Apple I نام داشت در سال 1976 در باشگاه کامپیوترهای خانگی سیلیکون ولی به نمایش گذاشت. پس از آن‌که جابز قراردادی را با فروشگاهی محلی با عنوان Byte Shop برای تولید 100 ماشین بست، اپل راه پیشرفتی سریع را در پیش گرفت.

وز سریعاً اپل II را در ادامه راهی بازار کرد. او به تنهایی تمامی سخت‌افزار و نرم‌افزار این ماشین را ساخت که در زمان خودش ماشینی بی‌رقیب بود. و او تمامی این کارها را در حالی انجام داد که مشغول کار تمام‌وقتش در شرکت HP بود. اپل II در سال 1977 در اولین نمایشگاه کامپیوتر West Coast به نمایش عموم درآمد.

شرکت اپل در سال 1980 سهام خود را به عموم عرضه کرد که از زمان عرضه شرکت فورد در سال 1956 بزرگ‌ترین این رویدادها محسوب می شد و بیشترین میزان میلیونرهای یک شبه را تا آن موقع به وجود آورد.

اپل II ماشینی بود که کامپیوترها را به میزهای شخصی افراد عادی آورد. دلیل موفقیت آن در این کار طراحی خارق العاده این ماشین بود. ولی وقتی شما با وز شخصاً برخورد داشته باشید متوجه جنبه فوق العاده دیگری از شخصیت وی می شوید. یک برنامه‌نویس اگر بخواهد آن را توصیف کند می گوید: “او از سخت‌افزاری عالی برخوردار بود.”

منبع: Foundersatwork

(57)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

Comment(8)

 1. سلام آقای مظاهری متشکرم که جواب سوالم رو دادید.
  در این چند روز گذشته که نگاه دقیق تری به اطرافم داشتم،این سوال در ذهنم ایجاد شد که باید هیجان و انرژی جوانی را بیش از حد آرام کرد و برای ی آدم خاص بودن باید تا 40 سال صبر کرد؟؟؟
  این سوال با نگاه کردن به زندگی بزرگان خارجی و داخلی مثل پرفسور حسابی ، جانی آیو، ساتیا نادلا،پرفسور یحی عدل و حتی دکترها “هدا مرتاض” و ” حاجب مرتاض” -که البته اگر کسی برای معالجه به بیمارستان مرتاض یزد آمده باشد ، آقایان مرتاض را حتما میشناسد- برایم پیش امد که برای خاص بودن باید آقا مسعود حداقل 30 سال سرمایه گذاری خاص کنی!
  که البته با کشف این حقیقت آدم هم هیجان پیدا میکنه و هم حس نا امیدی از اینکه همین است دنیا.
  آقای مظاهری شما که بیشتر از من تجربه دارید و در دانشگاه شریف تحصیل کردید و رد هیاهو های آن سرکردید و از دنیا بیشتر از من اطلاعات کسب کردید، بفرمایید خودتان برای رسیدن به هدف های بلند مدت، چگونه خودتان را از نظر حسی و هیجانی کوک و تنظیم کردید؟!
  آیا شما هم اعتقاد دارید که طبیعت دنیا حکم میکنه که کارهای خاص باید در طی چند سال رخ دهد.
  ببخشید که متنم زیاد روان و واضح نیست من بیشتر از 19 سال ندارم و شاید نتوانسته باشم واضح منظورم را درست بیان کنم.

   
  1. سلام آقای رضایی
   ممنون که دغدغه هاتون رو با ما مطرح می کنید. ببینید در اینکه شما هر چقدر بیشتر تجربه کسب کنید شانس اینکه کارهای بهتر و موفقتری کنید بیشتره شکی نیست.ولی این دلیل نمیشه که شما حتما باید در سن پیری به موفقیت برسید. کافیه فقط به امثال مارک زاکربرگ فیسبوک یا پیر امیدیار ای بی یا خیلیهای دیگه که در سن بسیار کم کارهای خاص در حد جهانی کردن توجه کنید.

    
   1. اقای مظاهری از اینکه جوابم را باز دادید بسیار ممنونم.
    من زندگی نامه های افراد زیادی را خوندم و حس میکنم اگر بخواهم زندگی حالم را به کسی شبیه کنم ، بیشتر شبیه ساتیا نادلا هست که در حیدرآباد هند بزرگ شده است و حدودا میشه گفت مثل ی همچنین جایی که کمتر امکانات آموزشی واقعا کارا در اختیار همه نوع افرادی است. نه مثل زندگی استیو جابز که از در و همسایه تا دوست و رفیقاش و منطقه زندگیش در بهترین شرایط خودش بوده است.
    و من با اینکه عاشق استیو جابز هستم حس میکنم که ساتیا نادلا کار بیشتری کرده است که توانسته با امکانات کمتری به بهترین جای خودش برسد.
    امید وارم این حس و هیجان دورنمان برای رسیدن به کمال انسانی به هدر و یا خشک نشود. چون این راه بس راهیست دراز. مخصوصا با این هیاهو و افکار های متفاوت دیگران.
    موفق باشید.

     
    1. آقای رضایی عزیز
     این نکته رو باید بهتون بگم که استیو جابز هم خیلی زندگی راحتی نداشته. پدرش از مهاجرین سوری بوده و خانواده اش نمی توانستند مخارج نگهداری او را بپردازند و بنابراین او به فرزند خواندگی خانواده دیگری درآمد و بعد هم تقریبا از نوجوانی کار کردن و روی پای خود ایستادن را شروع کرد. من تقریبا مطمئنم که هیچ کس بدون کشیدن سختی به موفقیت پایدار نرسیده است. ان شالله شما هم مسیر موفقیت را تجربه خواهید کرد.
     سربلند باشید

      
 2. سلام آقای مظاهری امروز بنر جانی آیو رو دیدم. از اینکه پیگیر درخواستم بودید بسیار سپاس گذارم.
  اگر امکانش هست به جای عکس بنر فعلی، عکس پروفایلی اپلی خود جانی آیو رو که دست به سینست بگذارید.

   
  1. جناب آقای رضایی عزیز
   متاسفانه به دلیل انتشار پست امکان تغییر عکس را نداریم. ان شالله در پستهای آینده درباره جانی آیو از عکسی که شما می فرمایید استفاده خواهیم کرد. ممنون از توجهتون

    

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.