Home دریچه ماتریس آیزنهاور: چطور انتخاب کنیم چه کاری را چه زمانی انجام دهیم
ماتریس آیزنهاور: چطور انتخاب کنیم چه کاری را چه زمانی انجام دهیم
5

ماتریس آیزنهاور: چطور انتخاب کنیم چه کاری را چه زمانی انجام دهیم

1.48K
5

رئیس‌جمهور سابق آمریکا دوایت آیزنهاور تمام اسم و رسم و تجربه خود را صرف این مدل کرد تا با مسایل مهم تصمیم‌گیری و مدیریت زمان بتواند مقابله کند. با استفاده از ماتریس آیزنهاور که در ادامه آمده است می‌توانید تمامی تصمیمات خود را بر مبنای ۲ سؤال اساسی مدیریت کنید: ۱) چقدر آن کار اهمیت دارد؟ و ۲) چقدر انجام آن کار فوری است؟

این ماتریس در سال‌های اخیر دوباره کاربرد زیادی پیدا کرده است و حتی اپلیکیشنی برای آن طراحی شده است که می‌توانید در سایت Eisenhower.me آن را پیدا کنید. ما معمولاً روی قسمت «فوری و مهم» این ماتریس یعنی کارهایی که باید سریعاً آن‌ها را انجام داد تمرکز زیادی می‌کنیم. از خودتان بپرسید: چه موقع من با کارهایی که اهمیت دارند ولی فوری نیستند درگیر خواهم شد؟ چه موقع من وقت خواهم کرد تا قبل از آنکه انجام کارهای بااهمیت به فوریت برسد آن‌ها را انجام دهم؟ این موضوع تصمیمات استراتژیک بلندمدت ما خواهد بود.

چیزی که می‌خواهیم بدانیم این است که: «آیزنهاور خودش چگونه اهمیت و فوریت را تخمین می‌زده است؟ آیا حتی وقتی رئیس‌جمهور باشید نمی‌توان گفت که همه کارها برایتان فوری و مهم هستند؟ بله ولی درجه‌بندی وجود دارد. Mary ‌Burtzloff که تاریخ‌دان موزه و کتابخانه ریاست جمهوری آیزنهاور در کانزاس است کارهای وی را تقسیم‌بندی کرده است به:

مهم و فوری:

در سال ۱۹۵۷ آیزنهاور ارتش ملی آرکانزاس را فدرالیزه کرد و دسته‌های ارتش ۱۰۱ Airborne را برای همراه کردن یک دبیرستان در آرکانزاس با بقیه پس از آنکه استاندار در مقابل دستور او ایستاد، فراخواند.

فوری ولی نه خیلی مهم:

در سال ۱۹۵۳ آیزنهاور تصمیم گرفت تا سنت را کنار گذاشته و در مراسم معارفه‌اش کلاه به سر نگذارد. او بایستی تا تاریخ معارفه تصمیمش را می‌گرفت ولی این تصمیم خیلی تصمیم بااهمیت و تأثیرگذاری نبود.

مهم ولی نه خیلی فوری:

در سال ۱۹۵۶، آیزنهاور لایحه قانون فدرال بزرگراه‌ها را امضا کرد. دو سال بعد او «برنامه بزرگ» خود برای ساماندهی و بهبود بزرگراه‌های آمریکا را اعلام کرد. این ایده در سال ۱۹۱۹ وقتی کلنلی در ارتش بود و در مانور سخت و سراسری نظامی شرکت کرده بود به ذهنش رسید. در طی این اردو بود که او برای اولین بار وضعیت ناگوار راه‌های آمریکا را مشاهده کرد.

نه مهم و نه فوری:

تصمیم‌گیری برای جواب دهی به نامه‌های شهروندان مشکل‌دار در این قسمت قرار می‌گیرد. ده‌ها هزار نامه به کاخ سفید می‌رسید و بیشتر آن‌ها را پرسنل زیردست جواب می‌دادند ولی گاهی اوقات یکی از آن‌ها به دست رئیس‌جمهور می‌رسید و او تصمیم می‌گرفت که شخصاً به آن جواب دهد.

ماتریس آیزنهاورمنبع: Inc

(1476)

https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

Comment(5)

 1. ba salamo sepase faravan az shoma va dustane mohtarametan ke matalebe ali ro jamavari mikonid va dar ekhtiyare khanandegan gharar midahid binahayat mamnune shoma hastam va sale khubi ra baraye taktake shoma va khanevade mohtarametan arezu mikonam ba arezuye tofighe ruz afzun baraye hamegiye shoma

 2. مدلهای تصمیم گیری همیشه برای بنده که عادت به مهندسی دارم و هر چیزی را میخواهم تبدیل به جدول و عدد و نمودار کنم بسیار جذاب است. به همین دلیل اخیراً کتابی با نام “کتاب تصمیم” (اگر اشتباه نکنم) خریداری کردم که در آن مدلهای زیادی برای این کار آمده ولی این یکی را در آن ندیده بودم که خوشبختانه اینجا دیدمش.
  پ.ن: شخصاً شکل قبلی تارنمای شما را بیشتر می پسندیدم.

  1. جناب آقای جودزاده عزیز
   خوشحالیم که توانستیم مطلبی در راستای علایق شما در اختیارتان بگذاریم.
   در مورد شکل قبلی سایت نیز سعی بر این بوده که شاکله اصلی حفظ شده و در عین حال شکل شکیلتری به خود بگیرد. ممنون از نظرتان

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.