Home رویدادها سخن‌سواران: اولین دوره مسابقات سخنرانی شریف
سخن‌سواران: اولین دوره مسابقات سخنرانی شریف
0

سخن‌سواران: اولین دوره مسابقات سخنرانی شریف

17
0

نور! آمادست… دوربین! آمادست!… میکروفون! آمادست…

امتحان می‌کنیم: 1، 2، 3…

تا به حال زیاد اتفاق افتاده بود که در سمینار خوابمان ببره. اما جداً انتظار نداشتیم آن سمینار با آن همه عناوین و القاب که  با جرثقیل هم نمی‌شد حملشان کرد چنین باشد. دکترها و مهندسین با غرور و نخوتی روی سن می‌آمدند که سخن رانی کنند اما چیزی که از پایین سن دیده می‌شد این بود که بیشتر اسبِ سخن رو از خودشان می‌راندند. صحنه‌هایی که شاهدشان بودیم مثل دیدن یه فرمانده سواره‌نظام بود که بلد نبود سوار اسب شود… دائم جناب اسب رم می‌کردند، فرمانده‌ نظام  از روی اسب می‌افتادند، دوباره خیز برمیداشتن به طرف اسب و این کشمکش تا رسیدن نوبت به فرمانده نظام بعدی ادامه می‌یافت تا این‌که آخرین سخنران نیز از روی سِن نزول اجلال کردند و ماهم کف نامرتبی نثارشان کردیم. این افراد هیچ یک بی‌سواد نبودند… اما حضار این‌گونه فکر نمی‌کردند… این سخنرانان و اساتید هرکدام برای خود فرماندهان نظامی بودند! اهالی جامعه‌ دانشگاهی با رتبه‌های تک رقمی در طول تحصیل و صاحب آثار و مقالات کشوری و بین‌المللی و بعضاً از فرنگ برگشته! تنها مشکل این بود که در دوره نظامی‌گری یادشان نداده بودند سوار اسب سخن بشوند. البته وزنِ این «یک مشکل» خیلی بالاست زیرا سربازانی که در میدان جنگ قرار است از کسانی مثل ایشان دستور بگیرند با دیدن اسب‌سواری فرمانده‌شان فرار از میدان را بر قرار ترجیح می‌دهند.

این احساس تاسف از وضع موجود، دوستان ما را در دفتر توسعه کارآفرینی دانشگاه شریف به فکر فرو برد. برآن شدند آستین‌هایشان را بالا بزنند. باید کاری می‌کردند. یکی باید چراغ‌هارا روشن می‌کرد! جامعه دانشگاهی ما علی‌رقم آموزش‌های تخصصی از فقر ارتباطی و فن بیان رنج می‌برد و این همان هنر و مهارتی است که هرکدام از ما با ورود به بازار کار و زندگی واقعی شاید بیشتر از تخصص‌هایمان و فارغ از آن‌که چه مسئولیتی داشته باشیم به کارمان می‌آید: مدیر منابع انسانی که در تلاش است با ایجاد انگیزه در کارکنان به بهبود بازدهی شرکت کمک کند، مدیرعاملی که در جلسه هیئت مدیره درصدد کسب رای لازم برای صلاحیت اقداماتش است، سخنرانی که برای ایراد سخنرانی به کنفرانس‌های بین‌المللی دعوت می‌شود، نماینده‌ شرکتی که مسئولیت مذاکرات تامین منابع اولیه را برعهده دارد، منشی دفتری که با برخوردش نشان‌دهنده‌ طرز برخورد مدیرش است، مسئول روابط عمومی که با نوع گفتمان خودش استراتژی شرکتش در مقابل رسانه‌ها و مشتریان را نشان می‌دهد، مسئول بازاریابی شرکتی که با دلایل خود راه را برای مسئول فروش هموار می‌کند، مسئول خدمات پس از فروشی که مشتری را به خرید و همکاری مجدد با شرکت ترغیب می‌کند، مدیر جلسات اتاق فکر و تک تک کارمندان یک مجموعه، همه و همه نیازمند چنین توانمندی هستند. همه این دلایل باعث شد مسابقه «سخن‌سواران» متولد شود… اگر دانشگاه حاضر نیست به دانشجوها و فارغ‌التحصیلان چگونه سخن گفتن را یاد دهد پس باید از جایی دیگر وارد شد… از جایی مثل یک «چالش سخنرانی»!

دوستان ما ماه‌ها تلاش و پیگیری کردند تا فضایی تدارک ببینند که این امکان را فراهم کنند. جا دارد از تمامی دانشجویان، اساتید و تمامی افرادی که می‌خواهند با ارائه مطلب برای عموم بر اهمیت دستاوردهای خود تاکید کنند، کارمندان و شاغلین که می‌خواهند با توسعه مهارت‌های کلامی، خود را برای تصدی پست‌های بالاتر معرفی کنند، فروشندگان، بازاریابان، بازاریان، مذاکره‌کنندگان و تمامی افرادی که می‌خواهند با تاثیرگذاری بر دیگران به اهداف مادی خود برسند، دعوت کنیم تا با حضور گرم خود در نخستین دوره‌ این چالش کشوری دوستان را در رسیدن به این مهم همراهی کنند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه فیسبوک مسابقه مراجعه و یا از وب سایت سخن‌سواران دیدن فرمایید.

(17)

https://telegram.me/businesstrend

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.