Home دریچه ۳ شخص که در تیم استارتاپ خود به آن‌ها نیاز دارید
۳ شخص که در تیم استارتاپ خود به آن‌ها نیاز دارید

۳ شخص که در تیم استارتاپ خود به آن‌ها نیاز دارید

175
4

برخی کارآفرینان قادرند ایده‌ای ساده که در یک خوابگاه دانشجویی به وجود آمده است را به یک شرکت باارزش میلیون‌ها دلار تبدیل کنند. (مارک زاکربرگ). ولی کارآفرین سریالی و استاد مشاور دانشگاه استنفورد استیو بلنک (Steve Blank) می‌گوید ایده‌های بزرگ الزاماً منجر به رسیدن شما به صندلی مدیرعاملی نمی‌شوند.

بلنک می‌گوید: «مردم فکر می‌کنند چون ایده مال آن‌هاست باید خودشان مدیرعامل باشند. ولی لزوماً این‌طور نیست. فقط چون ایده مال شماست دلیل این نمی‌شود که شما مهارت‌های لازم برای اداره مناسب شرکت را داشته باشید.

در حقیقت بلنک می‌گوید گزینه مناسب برای مدیرعاملی احتمالاً حتی با هوش‌ترین فرد گروه نیز نیست بلکه فقط یک خصوصیت خاص دارد که او را به بهترین گزینه تبدیل می‌کند.

بلنک می‌گوید: «کسی که بنیان‌گذار و همزمان مدیرعامل است معمولاً شخص غیر فنی تر است! مثلاً جابز در مقابل ووزنیاک یا الیسون در مقابل ماینر.» او این‌گونه ادامه می‌دهد که: «مدیرعامل بنیان‌گذار مهارت‌های مختلفی دارد ولی معمولاً از مهارت‌های مربوط به علوم کامپیوتر بهره زیادی ندارد.»

در عوض، بلنک می‌گوید مدیرعامل بنیان‌گذار باید مهارت «تغییر مناسب معنای واقعیت» را داشته باشد.

بلنک می‌گوید که این مسئله مشابه مفهوم داشتن یک مکتب شخصیتی است. وی می‌گوید: «مهارت تغییر مناسب معنای واقعیت باعث می‌شود تا افراد باور کنند که یک ایده دیوانه وار ممکن است به حقیقت تبدیل شود و حتی دوست دارند که شغلهایشان را ترک کنند که در این راه به شما بپیوندند.»

بلنک بار دیگر به استیو جابز اشاره می‌کند که موفق شد تا جان اسکالی را راضی کند که شغلش به عنوان مدیر بخشی در شرکت پپسی را ترک کند تا به شرکت نوپای اپل بپیوندد. او این کار را با پرسیدن این سؤال از اسکالی انجام داد که آیا واقعاً دوست دارد باقی عمرش را صرف فروش آب شکر کند یا اینکه دنیا را تغییر دهد.

علاوه بر استخدام نیروهای بااستعداد بلنک می‌گوید توانایی تغییر معنای واقعیت به مدیران عامل بنیان‌گذار هم کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران را جذب کنند. این نکته مزیت بزرگ دیگری است که باعث پر و بال گرفتن یک استارتاپ می‌شود.

دومین خصوصیت مهم برای یک مدیرعامل توانایی خوددار بودن در موقعیت‌های آشفته است.

او توضیح می‌دهد: «با شروع یک کسب و کار همه چیز ممکن است طبق برنامه پیش نرود. اگر شما آماده نباشید تا در حین رخدادهای غیر مترقبه اقدام مناسب کرده و رهبری کنید، ممکن است یک بنیان‌گذار مشترک خوب باشید ولی هیچ گاه یک مدیرعامل خوب نخواهید بود.»

بلنک می‌گوید به جز یک مدیرعامل موجه و قابل‌قبول، تیم مؤسسین باید شامل دو تا چهار عضو دیگر نیز باشد. وی اعتقاد دارد که بیشتر از این تعداد دیگر ضرورتی ندارد و برخی از افراد باید فقط نقش کارمند را بازی کنند.او توضیح می‌دهد: «یک بنیان‌گذار کسی است که می‌توانید در موردش بگویید: «آیا بدون وی شرکتی هم وجود خواهد داشت یا خیر؟ آیا او بهترین فرد برای این کار است؟ و اگر جواب منفی است او باید فقط یکی از کارمندان باشد.»

بلنک می‌گوید هیچ عدد جادویی ای در این مورد وجود ندارد ولی در این گفته کارآفرین و سرمایه‌گذار موفق دیو مک کلور (Dave McClure) که هر تیمی نیازمند یک هکر، یک اغواگر و یک طراح است، نکات بسیار مهمی وجود دارد.

بلنک می‌گوید: «به‌خصوص در مورد فضای تکنولوژی اینها مهارت‌های اصلی هستند. اگر این مهارتها را نداشته باشید در رقابت با دیگران دچار کمبود خواهید بود.»

«هکر باید کسی باشد که بیشتر از هر کس دیگری در نوشتن کدها خبره است. اغواگر باید کسی باشد که به پست مدیرعاملی برگزیده شود- همراه با قابلیت تغییر معنای واقعیت- و بتواند آزمون و خطا کند و طراح باید رابط کاربری را مدیریت کند که برای هم فضای وب و هم موبایل مهم است.

بلنک می‌گوید خارج از فضای تکنولوژی، این خصوصیات دقیق ممکن است کمی تغییر کنند. (اگر شما تولیدکننده باشید طراح به این مفهوم ممکن است مسئله زیاد مهمی نباشد.) ولی پیام اصلی روشن است: اعضای یک تیم مؤسس باید بیشتر از مهارت‌های مشابه مهارت‌های مکمل داشته باشند.

بلنک به تمام مؤسسین هشدار می‌دهد که نیاز دارند تا فرز و چابک بوده و آماده باشند تا هر لحظه راه جدیدی برای خود بیابند.

او می‌گوید: «استارتاپها قبلاً فکر می‌کردند که نسخه کوچکتری از شرکتهای بزرگ هستند و مؤسسین باید القابی مثل مدیر بخش فروش و مدیر بخش بازاریابی را یدک بکشند.»

وی ادامه می‌دهد: «این عناوین مدیریتی برای شرکتهاییست که مدل کسب و کار، مشتریان و ساختار قیمت گذاری خود را کاملاً می شناسند.» که این با یک استارتاپ که باید دائماً ایده‌های جدید را تست کرده و از بین آن‌ها بدها را دور انداخته و راهی را پیدا کند که جواب می‌دهد، کاملاً متفاوت است.

«اگر تیم مؤسسین شما در حال شبیه شدن به IBM است، مطمئن باشید در حال رفتن راه اشتباه هستید.»

منبع: FoxBusiness

(175)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

Comment(4)

 1. با سلام
  متن جالب و آموزنده ای بود سیامک عزیز.
  این چند وقت که با وب سایت شما آشنا شدم چیز های مفیدی یادگرفتم.
  خواستم بابت این موضوع تشکر کنم…

   
 2. سلام
  من مدتی است که در حوزه کارآفرینی و وب فعالیت دارم و اینکه صاحب ایده الزاما مدیر عامل نیست را کاملا تجربی تایید می نمایم
  بهترین ترکیب، همان چیزی است که در این مقاله به خوبی به آن اشاره شده است
  ممنون

   

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.