Home دریچه شما مانند استیو جابز رهبری می‌کنید یا جک ولچ؟
شما مانند استیو جابز رهبری می‌کنید یا جک ولچ؟

شما مانند استیو جابز رهبری می‌کنید یا جک ولچ؟

72
0

رهبران بزرگ دست‌نیافتنی به نظر می‌رسند و معمولاً بیشتر از آنکه به هم شباهت داشته باشند با یکدیگر متفاوتند. برخی از آن‌ها آرامند و برخی خشن و بدخلق. برخی روحیه تهاجمی دارند و برخی سیاستمدارند.

ولی بین همه این‌ها می‌توان گفت که تنها دو نوع ساده از رهبران وجود دارند. رهبران تدریج گرا که ترجیح می‌دهند پایداری سازمان را حفظ کنند و اجازه دهند تا مسائل به تدریج با مرور زمان تغییر کنند. و رهبران تخریب گرا که تلاش می‌کنند تا ساختار پایه‌ای چیزهای مختلف را در هم بریزند تا تغییرات بزرگ و شگرفی ایجاد کنند.

هر دوی انواع رهبری می‌تواند به موفقیت منجر شود. خود را با مقایسه آن‌ها با هم اذیت نکنید. مسئله اصلی نه مقایسه آن‌ها و بلکه فهمیدن این مسئله است که شما چه نوع رهبری هستید. این هم به شما کمک می‌کند که بفهمید چگونه شرکت خود را اداره می‌کنید و هم نهایتاً بفهمید که شرکت شما چه تأثیری روی جهان اطراف خود خواهد گذاشت.

شما در اکثریت ۹۰ درصدی هستید؟

تخمین زده می‌شود که ۹۰ درصد رهبران تدریج گرا بوده و مانند کوهی پایدار در سازمان خود عمل کنند. افراد پایداری را دوست دارند و بسیاری از مسائل در رهبری کردن ما بر این اساس پیش‌بینی می‌شود. این‌گونه رهبران به تدریج شکل چیزها را عوض می‌کنند بدون آنکه تغییرات ناگهانی و بی‌نظمی به وجود آورند. جک ولچ مدیر جنرال الکتریک و لری الیسون مدیر اوراکل رهبرانی تدریج گرا هستند. آن‌ها ایده‌های خوب را به ایده‌هایی عالی تبدیل می‌کنند.

و ۱۰ درصد باقیمانده را رهبران تخریب گرا تشکیل می‌دهند. این رهبران تغییرات بنیادین ایجاد می‌کنند تا تغییری که به نظرشان باید اتفاق بیفتد ایجاد کنند. این‌گونه از رهبران که معمولاً قوه تجسم بالایی دارند فقط وقتی می‌توانند به نتیجه دلخواهشان برسند که ساختار اساسی سازمان را زیر و رو کنند. رهبران تخریب گرا مثل استیو جابز یا مارک زاکربرگ برای رسیدن به اهدفشان باید گوی کریستالی ای که اطرافشان را گرفته است بشکنند.

رهبران تدریج گرا و تخریب گرا یکدیگر را تکمیل کرده و از الگویی گردشی و تکاملی پیروی می‌کنند. تغییر معمولاً به آرامی صورت می‌گیرد ولی وقتی اتفاقی ساختارشکنانه رخ می‌دهد ما خود را در این تغییر بنیادین سهیم کرده و با آن تطبیق می‌دهیم. رهبران تخریب گرا افراد را به تغییر تشویق کرده و رهبران تدریج گرا از این تغییرات برای مستحکم‌تر کردن جایگاهشان در دنیای اطراف استفاده می‌کنند.

خب شما چه نوع رهبری هستید؟

از خود این سؤال را بپرسید: آیا می‌خواهید سازمانتان را مستحکم‌تر کرده و آن را رشد دهید و با این کار ایده‌ای که به آن اعتقاددارید را گسترش داده و بهترش کنید؟ یا اینکه علاقه دارید تا ریشه‌ای کارکرده و از اساس چیزی جدید را به وجود آورید؟

هر دوی این رویکردها می‌تواند شما را به موفقیت برساند و به شما کمک کند تا یک سازمان را با موفقیت اداره کنید. ولی اگر رویکرد خود را اشتباه تشخیص دهید با سازمانی ناکارآمد و درهم‌ریخته مواجه خواهید شد.

اگر آماده مواجهه با چالش‌های جدی نیستید تغییرات بنیادین ایجاد نکنید. و همچنین اگر نمی‌توانید با ساختار کنونی سازمان خود را تطبیق دهید، خود را به تغییرات تدریجی محدود نکنید. نوع رهبری مطلوب خود را تعیین کرده و سپس به بزرگ‌ترین‌ها بیندیشید.

منبع: Inc

(72)

https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.