Home دریچه چگونه از موانع درونی یادگیری و پذیرش مفاهیم جدید عبور کنیم؟
چگونه از موانع درونی یادگیری و پذیرش مفاهیم جدید عبور کنیم؟

چگونه از موانع درونی یادگیری و پذیرش مفاهیم جدید عبور کنیم؟

94
0

بر سر راه یادگیری خود قرار نگیرید. به این پنج نکته توجه کنید تا اجازه دهید همواره افق دیدتان گسترش یابد.

اغلب افراد آن چنان به این که چگونه یاد می‌گیرند فکر نمی‌کنند. عموماً افراد فرض می‌کنند یادگیری به‌صورت یک امر طبیعی است. شما به کسی که در حالت صحبت در یک گفتگو یا یک سخنرانی است گوش می‌دهید و در واقع آن چه وی می‌گوید را جذب می‌کنید، درست است؟ نه واقعاً. در واقع، یادگیری واقعی به کار بیشتری نیاز دارد. به‌علاوه، هر چه قدر ذهنتان از حقایق، مفاهیم و تجارب بیشتری پر شده باشد فضای کمتری برای ایده‌ها و تفکرات جدید وجود دارد و در واقع باورهایتان باعث خواهد شد ایده‌هایی را که به شما عرضه می‌شود به‌راحتی نپذیرید. ممکن است شما هم معتقد باشید در تمام عمر همیشه چیز جدیدی برای یادگیری وجود دارد، اما روزبه‌روز باید سخت‌تر تلاش کنید تا ذهن خود را برای پذیرش ایده‌های جدید باز نگه دارید.

نیاز به یادگیری هیچ گاه از بین نمی‌رود، پس تمایل شما به یاد گرفتن چیزهای جدید باید همیشه قوی‌تر از تمایلتان به درست بودن نظر خودتان باشد. دنیا همیشه در حال تغییر است و هر روز ایده‌های جدیدی ظهور می‌کنند و برای عقب نیفتادن از دنیا لازم است از آنها در زندگی خود بهره ببرید. در ادامه شیوه‌هایی آمده است برای این که فکر خود را باز نگه دارید و راحت‌تر مفاهیم تازه را بپذیرید و یاد بگیرید.

۱. صدای درون خود را آرام کنید.

احتمالاً باید بدانید که منظور چه صدایی است. آن صدای ضعیفی که وقتی به کسی گوش می‌دهید، حرف‌ها را برایتان تفسیر می‌کند. صدایی که عقیده خود شما را در اطلاعاتی که ارائه شده اثر می‌دهد. خیلی راحت ممکن است به صدای درون بیشتر از سخنران واقعی توجه کنید. این صدا اغلب اجازه نمی‌دهد با فکر باز به صحبت‌ها و ایده‌ها گوش کنید و می‌تواند باعث شود پیش از این که همه صحبت را گوش دهید قضاوت نهایی را انجام دهید. کمتر بر روی آن چه در ذهنتان می‌گذرد و بیشتر بر روی سخنران تمرکز کنید. آنچه خواهید شنید شما را شگفت‌زده خواهد نمود.

۲. با خودتان بحث کنید.

اگر نمی‌توانید صدای درون خود را آرام کنید، حداقل در جهت مثبت از آن بهره ببرید. هر گاه که می‌بینید که ذهنیتتان در تناقض با سخنران است، مکثی داشته باشید و از زاویه دیگر به مسئله نگاه کنید. به دنبال تمام دلایلی بگردید می‌تواند نشان دهد حق با سخنران است و شما اشتباه می‌کنید. در بهترین حالت خود را برای پذیرش اطلاعات ارائه شده آماده کرده‌اید. اگر هم به این نتیجه نرسیدید، حداقل استدلال خود را تقویت کرده‌اید.

۳. وانمود کنید که کنجکاو هستید.

برخی افراد ذاتاً کنجکاو هستند و برخی هم این گونه نیستند. صرف نظر از این که در کدام دسته قرار دارید می‌توانید از رفتار کردن مانند یک فرد کنجکاو سود ببرید. دفعه بعدی که اطلاعاتی را دریافت می‌کنید، در ذهنتان به دنبال سه تا پنج سؤال مرتبط بگردید. اگر در یک سخنرانی هستید، به عنوان مثال پس از پایان جلسه می‌توانید پاسخ آن سؤال‌ها را گوگل کنید. اگر در حال گفتگو با فرد دیگری هستید می‌توانید از خود او سؤال کنید. درهرحال احتمالاً چیزهای بیشتری یاد خواهید گرفت و این عمل که در ذهنتان به دنبال چند سؤال بگردید باعث خواهد شد که مفاهیم در ذهنتان به خوبی جای بگیرد.

۴. حقیقت ماجرا را کشف کنید.

هیچ مفهوم یا نظریه‌ای یک دفعه به وجود نیامده است. یک جایی در آن مفهوم پر طول‌وتفصیل که یاوه‌ای بیش به نظر نمی‌رسد جنبه‌ای وجود دارد که مبتنی بر یک حقیقت است. اگر حتی کل ایده را قبول نداشته باشید، حداقل باید اندک حقیقتی را که در آن نهفته است شناسایی کنید. مانند یک کارآگاه عمل کنید و استدلال خود را داشته باشید. با این کار مهارت استنتاج خود را ارتقاء خواهید داد و حتی شاید مفهوم را فراتر از ایده اصلی سخنران تعمیم دهید.

۵. بر روی پیام تمرکز داشته باشید تا گوینده پیام.

برای اغلب افراد، این که چه کسی محتوا را ارائه کرده در پذیرش یا عدم پذیرش خود سخن تأثیر می‌گذارد. این که سخنران خسته‌کننده باشد، از نظر فیزیکی جذابیت نداشته باشد یا عضوی از جناح مخالف باشد، می‌تواند بر پذیرش سخنان وی و یادگیری شما تأثیر بگذارد. حتی در مورد دوستان هم ممکن است در فرایند یادگیری اختلال ایجاد شود از آنجایی که شاید آشنایی بیش‌ازحد شما با آن‌ها باعث شود آن‌ها را به‌عنوان یک منبع موثق در مورد موضوعی نبینید. محتوا را از ارائه‌دهنده آن تفکیک کنید. وانمود کنید فرد را نمی‌شناسید یا از باورهای وی اطلاع ندارید تا بتوانید واقع‌بینانه به اطلاعات گوش فرا دهید. در مورد یک فرد خسته‌کننده، می‌توانید بر روی توصیه‌های شماره دو، سه یا چهار تمرکز کنید و از این طریق خود را از خواب‌آلودگی نجات دهید و چیزی هم یاد بگیرید.

منبع: Inc.com

(94)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.