Home دریچه چطور صاحب برند شخصی شویم
چطور صاحب برند شخصی شویم
4

چطور صاحب برند شخصی شویم

448
4

جیم ژوزف (Jim Joseph) استاد بازاریابی دانشگاه نیویورک در بینابین بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ در حال نوشتن اولین کتابش با عنوان «بازاریابی برند بزرگ» بود. مردم این طرف و آن طرف در حال از دست دادن شغل‌هایشان بودند و بسیاری خود را در جایی که نمی‌خواستند گرفتار می‌دیدند. همان‌طور که وی مردم را در حال کشتی گرفتن با حرفه و تصمیمات شخصیشان می‌دید یک چیز را فهمید: مدیریت مسیر شغلی مانند مدیریت یک برند است. پس تصمیم گرفت تا تئوری برند بزرگ را در مورد مهم‌ترین برند همه ما استفاده کند: خودمان. او بر آن شد که فرآیند برندینگ شخصی را هر هفته به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کند تا به مردم کمک کند که آنچه برای آن‌ها از نظر شخصی و حرفه‌ای مناسب است را بیابند.

به نظر او هر کدام از برندهای شخصی ما همزمان با تولدمان حیات یافته‌اند. وقتی پدر و مادرمان برایمان اسم انتخاب کردند، بدون اینکه بدانند یک برند جدید ایجاد کردند، این اولین از بین تمام تصمیمات شخصی کل زندگی‌مان بود که هر کدام از ما را به طور منحصر به فردی تبدیل به خودمان یا برند خودمان می‌کند. از آن روز ما زندگی‌مان را بر مبنای اسمی که برایمان انتخاب شده بود بنا کرده‌ایم.
جالب است که وقتی به آن از منظر بازاریابی نگاه کنید، هیچ تفاوتی با تولید و بازاریابی برندی مثل تاید یا لیوایز ندارد! برند هم با یک اسم و حسی از حال و هوای کلی آن کلید می‌خورد. سپس برند مسیر برقراری ارتباط با افراد را برای ارزش دهی به زندگی‌شان آغاز می‌کند و با گذشت زمان تغییر می‌کند تا بیشتر و بیشتر متناسب شود، درست مانند زمانی که ما در ابتدا با خانواده و دوستان کودکیمان ارتباط برقرار می‌کنیم، به مدرسه می‌رویم تا یاد بگیریم و رشد کنیم و به برقراری ارتباطات بیشتر ادامه می‌دهیم.
انتخاب‌هایی که ما در زندگی می‌کنیم نیز با انتخاب‌هایی که برندها موقع بازاریابی محصولاتشان انجام می‌دهند متفاوت نیست. ما مسیرهای تحصیل، کار، انتخاب شریک زندگی، بچه‌دار شدن و بسیاری تصمیمات شغلیمان را در طول مسیر انتخاب می‌کنیم. چیزهایی که در بین است البته شخصی‌تر و بزرگ‌تر از یک برند تجاری است ولی این فرآیند تقریباً چه وقتی در مورد رشد یک بیزینس و چه وقتی در مورد خودمان صحبت می‌کنیم مشابه است.
همان‌طور که ما برای خودمان در شغل‌های جدید بازاریابی می‌کنیم و خودمان را به مسیر شخصی جدیدی می‌بریم باید مثل یک برند فکر کنیم و به آن کسی که هستیم و کسی که می‌خواهیم باشیم وفادار بمانیم.
ما در طول زمان در حال به نمایش گذاشتن چه تصویری از خودمان برای آن‌ها که اطرافمانند هستیم؟ چگونه خصوصیات، رفتارها و تجربه‌های شخصیمان برندی را درست می‌کنند که فقط به صورت شخصی برای ما کار می‌کند؟
یک برند شخصی، مانند هر برند کالایی، نیازمند است تا به صورت هشیارانه ای در طول زندگی‌مان مدیریت و کنترل شود. مثلاً انتخاب دانشگاه محل تحصیل، تصمیم بزرگی است که تجربه‌های تمام زندگی‌مان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. انتخاب یک شریک زندگی می‌تواند حتی تأثیرگذارتر باشد. انتخاب اینکه آیا باید شغل فعلی را رها کرده و به دنبال فرصتی جدید باشیم یا خیر می‌تواند از دید برندینگ در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که تصمیم درست را می‌گیریم. تصمیم درست تصمیمی است که هم با برندمان سازگار باشد و هم با اهدافی که برای خودمان در نظر گرفته‌ایم.

مدیران برند فرآیند بسیار محکمی را برای تهیه یک برنامه بازاریابی طی می‌کنند و هر سال آن را به روز می‌کنند. این به آسانی می‌تواند در مورد تصمیمات زندگی شخصیمان به کار گرفته شود تا نقشه راهی را برای رسیدن به آنچه که از زندگی می‌خواهیم و نهایتاً شهرتی که هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌ای برایمان سودمند باشد درست کنیم.

منبع: Entrepreneur

(448)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

Comment(4)

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.