Home میم بر شانه بزرگان: سم والتون
بر شانه بزرگان: سم والتون
0

بر شانه بزرگان: سم والتون

122
0

سم والتون در سال ۱۹۱۸ در کینگفیشر اکلاهاما به دنیا آمد. در سال ۱۹۴۲ و در ۲۴ سالگی به سربازی رفت و در سال ۱۹۴۳ با همسرش هلن رابسون ازدواج کرد. وقتی دوران سربازی وی در سال ۱۹۴۵ تمام شد سم و هلن به لووا و سپس نیوپورت در آرکانزاس کوچ کردند. در این زمان سم بالاخره تجربه خرده فروشی اولیه‌ای را با باز کردن فروشگاه خرده فروشی خودش بدست آورد.

در سال ۱۹۵۰ خانواده والتون به بنتونویل رفتند و سم در آنجا فروشگاه ۵ و ۱۰ والتون را افتتاح کرد. آن‌ها به این دلیل بنتونویل را انتخاب کردند که هلن دوست داشت در شهری کوچک زندگی کند و سم می‌توانست از امتیاز فصل‌های مختلف شکار که زندگی در محل تقاطع ۴ ایالت به وی می‌داد استفاده کند.
با الهام از موفقیت زودهنگام فروشگاه قبلی‌اش و با تصمیم فراهم کردن ارزش و فرصت‌های حتی بیشتر برای مشتریانش وی اولین فروشگاه والمارت را در سال ۱۹۶۲ در سن ۴۴ سالگی در راجرز آرکانزاس افتتاح کرد.

رقبای سم فکر می‌کردند ایده او که یک کسب و کار موفق می‌تواند حول ارائه قیمت‌های پایین‌تر و سرویس بهتر شکل بگیرد هیچ‌گاه موفق نخواهد شد. اما وقتی این اتفاق افتاد موفقیت شرکت حتی از انتظار سم نیز فراتر رفته بود. شرکت در سال ۱۹۷۰ سهام خود را فروخت و این باعث تأمین مالی و گسترش بیشتر تجارت آن‌ها شد.

سم فقط به دلیل قیمت‌های پایین‌تری که ارائه می‌داد نبود که موفقیت و رشد قابل ملاحظه و سریعی را به دست آورد و مشتریان را مجذوب خود کرد بلکه این به شرکای وی نیز مربوط می‌شد. او به آن‌ها برای اهدای تجربه فوق‌العاده خرید به مشتریان که آن‌ها را وادار به بازگشت به فروشگاه می‌کرد تکیه کرد. سم طوری آینده‌ای که برای شرکت متصور بود را با شرکایش در میان گذاشته بود که تقریباً در طول تاریخ بی‌نظیر است. او آن‌ها را در موفقیت شرکت سهیم کرد و اعتقاد راسخ داشت که همین شراکت بود که والمارت را به بزرگی رساند.

با رشد و گسترش فروشگاه‌ها، اشتیاق و آرزوهای سم نیز گسترش می‌یافت. علاوه بر آوردن رویکردها و تکنولوژی‌های جدید به صنعت خرده فروشی، او انواع جدید فروشگاه‌ها را نیز آزمایش کرد – باشگاه سم و سوپرسنتر والمارت – و حتی تصمیم گرفت که والمارت را به مکزیک ببرد. نترسی سم در ارائه قیمت‌های پایین و ارزش آفرینی والمارت برای مشتریان در آمریکا و فراتر از آن استانداردی را برای شرکت به ارمغان آورد که همچنان تا به امروز پابرجاست. تعهد استوار او به خدمت رسانی و به ارزش‌هایی که به افراد، کسب و کارها و کشورش کمک می‌کرد تا موفق شوند باعث شد تا مدال آزادی ریاست جمهوری آمریکا را از دست جورج دبلیو بوش در سال ۱۹۹۲ بگیرد.
در حین سخنرانی در هنگام دریافت این جایزه بود که وی مأموریت رسمی والمارت را بنا نهاد:
«اگر ما با هم کار کنیم هزینه زندگی همه را کاهش خواهیم داد…ما به دنیا فرصت می‌دهیم تا ببیند که کمتر هزینه کردن و داشتن زندگی بهتر چگونه خواهد بود.».
امروز انگیزه اصلی پشت هر کاری که کارکنان والمارت انجام می‌دهند این است : «کمک کردن به افراد برای صرفه جویی در مخارج تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند.».

سم والتون در سال ۱۹۹۲ کمی پس از دریافت مدال آزادی‌اش از دنیا رفت ولی میراث وی همچنان پابرجاست و تا امروز، والمارت همچنان رهبر بازار خرده فروشی دنیاست.

منبع: سایت رسمی والمارت

(122)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.