Home دریچه یک نکته به شدت ساده بهره‌وری که حتماً باید بدانید
یک نکته به شدت ساده بهره‌وری که حتماً باید بدانید
10

یک نکته به شدت ساده بهره‌وری که حتماً باید بدانید

219
10

حتماً تا حالا مطالب مختلفی در مورد بهینه سازی فهرست انجام کارها و سایر مطالب مشابه خوانده‌اید.
ولی آیا متوجه شده‌اید که می‌توانید با روش‌های به طور باور نکردنی ساده مغز خود را هک کنید تا بهره‌وری شما به شدت تقویت شود؟
در بین این روش‌ها روشی است که توسط چیزی تحت عنوان اثر زیگارنیک (The Ziegarnik Effect) توضیح داده می‌شود. شاید لازم باشد نت بردارید چون این ایده ممکن است شما را تکان دهد.

کاری را شروع کنید؛ هر کاری را؛

«اثر زیگارنیک» در مورد این مفهوم است که افراد از اینکه کارهایی را که شروع کرده‌اند نا تمام باقی بگذارند متنفرند. پس ایده این است که اگر پروژه ای را شروع می‌کنید- حتی ساده‌ترین کارها را- بیشتر از اینکه آن را معوق کنید علاقه دارید که به اتمامش برسانید.
ساده است، ولی این مفهوم به کرات طی دهه های متعدد اثبات شده است. در دهه ۱۹۲۰ روانشناس روس، بلوما زیگارنیک (Bluma Ziegarnik) برای اولین بار از تماشای گارسون‌های یک رستوران به ایده اینکه افراد از باز گذاشتن انتهای کارها بدشان می‌آید رسید. او مشاهده کرد که گارسون‌ها سفارشاتی که قبلاً به انجام رسانده بودند را فراموش می‌کردند و فقط به سفارشاتی که در حین انجام آن‌ها بودند توجه می‌کردند.
پس از مشاهده این رفتار زیگارنیک مطالعه‌ای را انجام داد. او از شرکت کنندگان در مطالعه خواست تا ۲۰ یا بیشتر کار مختلف را انجام دهند و در وسط بعضی از کارها آن‌ها را متوقف می‌ساخت. او بعد از آن متوجه شد که مطالعه شوندگان کارهایی که هنوز تمام نکرده بودند را دو برابر بیشتر از کارهایی که تمام کرده بودند به یاد می‌آوردند.
حدود ۶۰ سال پس از مطالعه زیگارنیک، کنت مک گرا (Kenneth McGraw) و همکارانش مطالعه دیگری انجام دادند. آن‌ها شرکت کنندگان را وادار کردند تا روی پازل‌های پیچیده‌ای کار کنند ولی قبل از آنکه تمام قطعات را سر جای خود بنشانند آن‌ها را متوقف می‌کردند. آن‌ها دریافتند که حدود ۹۰ درصد شرکت کنندگان متوقف شده همچنان کار روی پازل‌ها را ادامه می‌دادند.

خب این به چه کار شما و فهرست انجام کارهای پشت گوش انداخته شده شما می‌آید؟

مطلبی از Psyblog چگونگی ارتباط اثر زیگارنیک با پشت گوش انداختن کارها را روشن می‌سازد:
وقتی افراد موفق می‌شوند تا کاری را آغاز کنند بیشتر تمایل دارند تا آن را به اتمام برسانند. موکول کردن کارها به بعد وقتی بیشترین تأثیر را می‌گذارد که ما با کاری بزرگ مواجهیم که از شروع کردن آن ابا داریم. این ممکن است به این خاطر باشد که ما نمی‌دانیم چگونه یا حتی از کجا شروع کنیم.
آنچه که اثر زیگارنیک می‌آموزد این است که یک اسلحه بر ضد عقب انداختن کارها شروع کردن آن‌هاست…از هر جایی.
با سخت‌ترین کارها شروع نکنید، کاری آسان را ابتدا انتخاب کنید. اگر شما فقط بتوانید با هر بخشی از پروژه شروع کنید، بقیه‌اش به همراه آن خواهد آمد.
اگرچه یک فاکتور مهم در مورد این اثر وجود دارد که باید به آن اشاره کرد، این اثر وقتی که شما فکر نمی‌کنید که بتوانید یک کار را به اتمام برسانید یا اگر معتقد باشید که آن را به شکل بدی انجام خواهید داد جواب نمی‌دهد.
راه حل این است که اگر پروژه ای دارید که به نظرتان نمی‌رسد بتوانید آن را جمع کنید، به این اصل اعتماد داشته باشید که فقط باید داخل کار بپرید، حتی اگر با کوچک‌ترین کار شروع کنید.

منبع: Inc

(219)

 
https://telegram.me/businesstrend
سیامک مظاهری سیامک دانش آموخته MBA از دانشگاه صنعتی شریف و یکی از موسسان و سردبیر مجله اینترنتی بیزینس ترند است. علاقه اصلی سیامک کارآفرینی و بازاریابی بوده و سرگرمی او ورزش سفر و تئاتر است.

Comment(10)

  1. ممنون از شما
   می توانید مطالب مربوط به کارآفرینی به خصوص کارآفرینی زنان را در بیزینس ترند از برچسب زنان بخوانید. در آینده هم بیشتر در این مورد نوشته خواهد شد.
   در مورد بازاریابی هم اگه بخواید بدونید باید بگم که میتونه کار بسیار پردرآمدی باشه ولی خب مطمئنا هیچ کار پردرآمدی آسون نیست.

    
 1. واقعا ازتون ممنونم !
  بابت اینهمه اثرگذاری مفید بهتون تبریک می گم و امیدوارم همیشه به فعالیتتون ادامه بدید
  با احترام
  🙂

   
 2. سپاس بابت مطلب مفیدتون. من یک ویژگی نه چندان خوب را دارم واون هم اینه که قبل از شروع کار همیشه فکر میکنم انجامش سخت است واز آن غول میسازم چون خیلی پیچیده فکر میکنم درست است که کار انجام شده بسیار خوب از آب در می آید اما این طرز فکر من بابت به تعویق انداختن کارها و به کندی پیش رفتن کار و در نهایت خستگی فکری و جسمی ام بعد از کار میشود.آیا شما راه حلی برای این موضوع دارید؟؟؟!!!؟؟؟

   
  1. سلام
   ممنون از نظرتون. به نظرم انسان هر روشی را که انتخاب کند خوبیها و بدیهای خودش را دارد. راهی که فکر میکنم حل مشکل را آسانتر میکند این است که فواید ایده آل گرایی را در مقابل انجام به موقع کار بسنجید. و در هر صورت پاسخ این خواهد بود که چیزی بین این دو حالت بهینه خواهد بود. ایده آل گرایی را تا جایی ادامه دهید که به اصل انجام به موقع کار ضربه نزند. موفق باشید.

    

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.