Home دریچه 10 سؤال که باید قبل از تست کردن ایده‌های تجاری از خود بپرسید
10 سؤال که باید قبل از تست کردن ایده‌های تجاری از خود بپرسید

10 سؤال که باید قبل از تست کردن ایده‌های تجاری از خود بپرسید

189
0

ایده‌های زیادی هر روز به ذهن خلاق شما خطور می‌کند، اما شما هیچ‌وقت مطمئن نیستید که این ایده‌ها قابل انجام هستند یا خیر.  شما باید این مفاهیم را بررسی کرده تا ببینید که آیا توانایی پاسخ گفتن به این سؤالات مهم را دارد یا خیر.

شما باید همیشه در حال تست کردن ایده‌های جدید باشید. جالب این جاست که شما اغلب اوقات بعد از کمی تست کردن، ایده‌ها را کنار می‌گذارید و تعداد کمی ایده واقعاً قابلیت انجام دارند.

خب نقطه شروع کجاست؟  این 10 سؤال کلیدی به شما کمک می‌کنند ارزیابی اولیه از ایده‌های تجاری داشته باشید:

1   پروفایل مشتریان من چطور است؟

شاید شما ایده‌ای نسبت به محصول یا خدمات پیدا کنید که بسیار مناسب باشد، اما آیا مشتریان شما به این محصول نیاز داشته و یا اینکه شما می‌توانید مشتریان نیازمند به این ایده را پیدا کنید؟  شما باید بزرگ‌ترین و جدی‌ترین مشکلات مشتریان را مشخص کرده و ببینید آیا ایده شما توانایی حل آن‌ها را دارد یا خیر. وقتی دیوید جاج ایده خود برای شروع آموزش تجارت را پیدا کرد، از مطالعات اینترنتی برای تحلیل مشخص روانی مشتریان مرکزی‌اش استفاده کرده و سپس دست به کار شد.  او بیان می‌کند «من سعی کردم  هر چه بیشتر تحلیل کرده، مطالب بیشتری را پیدا کنم. درک و تقسیم‌بندی بازار اهمیت زیادی در شروع تجارت‌ها دارد.» در سال 2005 او موسسه Sure  Prep Learning را در اسکاتلند تأسیس کرده است که راه‌حل آموزشی مناسب برای والدین نگران و اهل رقابت ارائه می‌کند.  امروزه موسسه وی بیش از 800 مربی دارد.

2   چه چیزی را جایگزین می‌کنم؟

ایده شما هر چیز که باشد، مطمئناً کسی وجود دارد که آن را در جای دیگر می‌خرد.  شما باید از خود بپرسید چه چیزی باعث می‌شود محصول شما آن‌قدر خوب باشد که محصولات موجود در بازار را کنار زده، جایگزین آن‌ها شود.  این مسئله تنها به محصولات  محدود نمی‌شود و بسیاری از خدمات نیز از قبل در حال ارائه شدن هستند.  شما می‌توانید به عادت‌های مشتریان نگاه کرده، ببینید برای چه چیزی‌هایی پول پرداخت می‌کنند. بعد از تحلیل، شما می‌توانید ببینید چه چیزی باعث می‌شود محصول شما را به جای چیزی که از قبل وجود دارد، خریداری کنند.

3   چطور این ایده را به دیگران نشان دهم؟

ایده شما باید هر چه بیشتر چشمگیر باشد.  این می‌تواند به معنای  کشیدن تصاویر و فایل‌هایی باشد که باعث زیباتر  و حرفه‌ای تر شدن ایده می‌شود.  شما باید بفهمید چطور می‌توانید ایده را به راحتی به دیگران نشان دهید. هر چه ایده راحت‌تر قابل نمایش باشد، احتمال موفقیت بیشتری نیز خواهد داشت.  البته توانایی نشان دادن ایده‌ها به دیگران، یکی از حیاتی‌ترین مهارت‌های کارآفرینان محسوب می‌شود.

4   چه کسانی برای تیم من لازم هستند؟

در مراحل اولیه، شما باید مشخص کنید چه کسانی می‌توانند راهنمایی‌های آگاهانه در مورد ایده‌های شما ارائه کنند. سپس شما باید در مورد افرادی فکر کنید که می‌توانند با نیروی ذهنی و دانش خود، ایده شما را اجرا کنند. منابع انسانی نقش مهمی در موفقیت پروژه‌های جدید دارند.  شما باید بهترین راه برای نزدیک‌شدن به این افراد و علاقه‌مند کردن آن‌ها به طرح را نیز مشخص کرده، آن‌ها را جذب کنید.

5   من چه منابعی نیاز دارم؟

چطور می‌توانم واقعاً ایده را عملی کنم؟  برای عملی کردن ایده شما باید از خود بپرسید که به چه منابعی از کارخانه گرفته تا رایانه و فضای دفتر نیاز خواهید داشت.  شما باید لیستی از دارایی‌های کلیدی مشخص کرده، ببینید که آیا می‌توانید قبل از صرف هزینه و زمان برای تست‌کردن ایده، آن‌ها را تهیه کنید.

6   چرخه خرید چقدر طول خواهد کشید؟

شما باید حتماً از چرخه خرید محصول یا خدمات خود آگاهی داشته باشید تا بتوانید هزینه‌های لازم برای شروع کار را تخمین بزنید.  هر چه چرخه خرید طولانی‌تر باشد، شما به پول بیشتری در اول کار نیاز داشته، دیرتر درآمد کسب می‌کنید. برای مثال اگر شما فناوری پزشکی به بیمارستان می‌فروشید،  انتقال پول تقریباً 18 ماه طول خواهد کشید؛ اما اگر شما یک برنامه موبایل می‌فروشید، خرید سریعاً انجام می‌شود  و شما به پول می‌رسید.

7   پیش‌بینی مسئول خرید چیست؟

شما باید عملکرد واقعی تجارت را در بیش‌ترین حد ممکن تحلیل کرده تا بتوانید پیش‌بینی فروش قطعی داشته باشید. برای مثال اگر شما می‌خواهید یک رستوران باز کنید،  نباید درآمد خود را تنها بر اساس فروش سالانه رستوران در شهر تخمین بزنید. برای تخمین دقیق‌تر شما باید اندازه و تعداد صندلی‌های رستوران خود را در نظر گرفته، متوسط هزینه‌های مشتری را بررسی کرده و ساعت کار کردن آن را نیز مشخص کنید.

8   پتانسیل رشد ایده شما چقدر است؟

شما باید ببینید تجارت شما چقدر قابلیت رشد داشته و ایده‌هایی برای توسعه آن مشخص کنید. برای مثال  اگر شما در حال نوشتن یک نرم‌افزار هستید،  ساختن شبیه‌ساز یا ساختن یک برنامه پیش‌فرض به شما اجازه می‌دهد مشخص کنید که نرم‌افزار شما چه توانایی‌هایی دارد و چه خصوصیاتی را می‌توان به آن اضافه کرد.  شما باید بررسی کنید که خدمات شما چه ارزشی برای مشتریان دارد. آیا شما زمان خود را (برای مشاوره) می‌فروشید. زمان چیز محدودی است. آیا شما محصولی می‌فروشید که می‌توان به میلیون‌ها نفر فروخت؟ این مسئله اهمیت زیادی دارد.

9   آیا من مهارت‌های لازم را دارم؟

داشتن یک ایده و عملی‌کردن آن دو مسئله بسیار متفاوت هستند. شما باید در زمان بررسی اینکه واجد شرایط تبدیل کردن ایده به تجارت هستید، با خودتان رو راست باشید.  اگر ایده به مهارت‌های فنی یا تجربه کاری بالایی نیاز دارد که شما توانایی آن را ندارید، باید حداقل کسی را پیدا کنید که توانایی پاسخ گفتن به این نیازها را داشته باشد.

10   آیا من می‌توانم این کار را در دو تا سه سال آینده انجام دهم؟

دست یافتن به یک ایده می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد، اما آیا شما حاضر هستید زندگی خود را به مدت حداقل دو تا سه سال به این کار اختصاص دهید؟  آیا خانواده، دوستان، مربیان و کسان دیگر هستند که بخواهند در این کار به شما کمک کرده، با شما همکاری کنند؟ بعد از به وجود آمدن تیمی مجرب، سرعت رشد تجارت شما بسیار بالا می‌گیرد. شما باید به  هزینه‌ها دقت کنید،  هر نوع فرصت جدیدی را که باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود را پیداکنید و تجارت خود را هر چه بیشتر توسعه دهید.

(189)

 
https://telegram.me/businesstrend
گروه کارشناسان وب برندینگ وب برندینگ پایگاهی علمی تخصصی در بازاریابی اینترنتی و برندینگ و سئو است که هدف آن رشد و ارتقا درجه علمی مدیران بازاریابی و بازاریابی اینترنتی و نیز مدیران وب‌سایت‌های ایرانی است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.