Home دریچه 10 اشتباه بزرگ هنگام استخدام، شماره 6: دخیل ندادن تیمتان
10 اشتباه بزرگ هنگام استخدام، شماره 6: دخیل ندادن تیمتان

10 اشتباه بزرگ هنگام استخدام، شماره 6: دخیل ندادن تیمتان

34
0

ما اغلب فرایند استخدام را فعالیتی یک به یک متصور می‌شویم که یک مدیر با یک گزینه استخدام در آن سوی میز روبرو می‌شود و بعداً تصمیم نهایی را برای این که چه کسی را استخدام کند، می‌گیرد؛ ولی مانند تقریباً هر چیز دیگری در کسب‌وکار، اگر استخدام را کاری تیمی کنید، به نتایج به مراتب بهتری دست پیدا خواهید کرد.

بهترین افراد شما منبع باارزشی هستند برای این که تصمیم بگیرید چه کسی را به تیم خود اضافه کنید. آن‌ها قادر خواهند بود تا نکات ظریفی را درباره یک متقاضی ببینند که از دید شما پنهان مانده است، ویژگی‌های شخصیتی که متوجه آن نشده‌اید و نقاط قوت یا ضعف فنی که برای شما قابل‌درک نیست. آن‌ها قادر خواهند بود یک برداشت شهودی مشترک را در اختیار شما قرار دهند درباره این که آیا فرد مورد نظر می‌تواند با تیم سازگار شود و آن‌ها ایده‌هایی خواهند داد که چگونه سمت و مسئولیت‌های این نیروی جدید را تعریف کنید.

به عنوان یک رهبر حتماً نباید با هر نظری موافقت کنید، ولی داشتن نظرات افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید همیشه در شکل‌گیری نظر خودتان مفید خواهد بود. از طرف دیگر، اگر تیم احساس کند که از فرایند استخدام حذف شده است، ممکن است احساس کنند شما به نظرات آن‌ها اطمینان ندارید. اگر کارکنان شما احساس کنند در فرآیند استخدام شرکت داده نشده‌اند، ممکن است نسبت به کارمند جدید احساس بی‌میلی کنند. چنین گونه‌ای از احساسات مضر می‌تواند مانع از موفقت نیروی جدید شود و حتماً مانع خواهد شد، صرف‌نظر از این که چقدر او فرد لایقی باشد.

اگر تیمی از افراد قابل‌اعتماد داشته باشید که می‌توانید برای نظرات بی‌طرفانه و تحلیلی هوشمندانه به آن‌ها اطمینان کنید، توصیه‌های این پست بهتر کار خواهد کرد. اگر چنین گروهی ندارید، ممکن است لازم باشد یک قدم به عقب‌تر برگردید و بر روی توسعه یک فرهنگ همکاری و هدف‌گذاری مشترک کارکنید – هر چقدر خودخواهی کمتر باشد بهتر است. یک تیم خوب می‌داند هر چقدر اعضای اثربخش بیشتری داشته باشد، هر کسی به «بردهای» بیشتری دست پیدا خواهد کرد.

افراد خوب، افراد خوب را شناسایی می‌کنند: کارکنان دارای عملکرد بالا تمایل دارند که با افرادی کار کنند که تیم را ارتقا می‌دهند؛ آن‌ها می‌دانند گروه‌هایی از افراد کارا و خودکار به یکدیگر کمک می‌کنند تا در سطح بالایی عمل کنند. به نفع آن‌ها است که به شما کمک کنند تا یک فرد فوق‌العاده جدیدی برای استخدام شناسایی کنید، پس از این مزیت بهره ببرید. همان طور که در پست مربوط به مصاحبه آمده بود، برنامه‌ای را تنظیم کنید مبنی بر این که هر کدام از اعضای تیمتان کدام یک از جنبه‌های سابقه و عملکرد متقاضی استخدام را پوشش خواهند داد. بهترین مهندستان می‌تواند مهارت‌های فنی را ارزیابی کند، بهترین نیروی شما در ارتباطات می‌تواند درکی از مهارت‌های اجتماعی فرد در اختیار شما قرار دهد و می‌توانید سعی کنید به ویژگی‌های عمیق‌تری مانند «ذکاوت و سرشت» دست پیدا کنید.

پس از مصاحبه‌ها مجدداً با هم دیدار داشته باشید و نکات به دست آمده را بررسی و مقایسه کنید: آیا پرسش بی‌پاسخی باقی مانده است؟ آیا برداشت‌های نگران‌کننده یا زنگ خطرهای احتمالی وجود دارد؟ یا همه تیم توافق دارید که یک گزینه استخدام فوق‌العاده در پیش روی خود دارید؟

استخدام تمرینی است برای اعتمادسازی: زمانی که تیم خود را به فرایند استخدام دعوت می‌کنید، به آن‌ها سیگنال را می‌دهید که به آن‌ها اعتماد دارید، نه فقط در مورد مهارت کاری آن‌ها، بلکه در مورد قضاوت آن‌ها نسبت به افراد. این کارمند جدید همیشه عضوی از تیم خواهد بود، بنابراین اجازه دهید تیم به این فرد جدید به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگاه کند که همه با هم آن را انجام داده‌اند. اگر اشتباهی صورت بگیرد، همه با هم در آن دخیل هستید. همه با هم از این وضعیت عبور خواهید کرد درحالی‌که همزمان به دنبال فرد دیگری برای استخدام خواهید بود.

فرد استخدام‌شده‌ای که گروه پشت آن است شانس موفقیت بیشتری دارد که تا حدی به این دلیل است که تیم مشترکاً تمایل دارد استخدام جدید کارساز باشد. اغلب افراد بیشتر از حد انتظار تلاش خواهند کرد استخدام جدید موفقیت‌آمیز باشد، زیرا خود در تحقق آن دخیل بوده‌اند. از این طریق، برای فرد جدید شانس بهتری را فراهم کرده‌اید تا مربیان و همکارانی پیدا کند – این پشتیبانی قوی، افراد استخدام‌شده جدید را وادار می‌کند تا پتانسیل خود را نشان دهند.

اگر خود را جای فرد استخدامی جدید بگذارید، ارزش یک استخدام تیم محور به سادگی قابل تصور است: از این طریق با بسیاری از افرادی که قرار است با آن‌ها کارکنید (سرپرست‌ها، همکاران و کسانی که به آن‌ها مستقیماً گزارش می‌دهید) پیشاپیش گفتگوهایی پربار داشته‌اید. اگر آن افراد توافق کرده باشند که شما را در گروه خود می‌خواهند و مشتاق کار با شما هستند، پس با مکانی دوستانه و خوشایند فاصله چندانی ندارید. با وجود این جو مثبت، حتی پیش از این که برای اولین روز خود را نشان دهید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که در جای درستی شغلی را بر عهده گرفته‌اید.

تمام قسمت‌های این مجموعه

منبع: Joel Peterson on Linkedin

(34)

https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.