Home دریچه 10 اشتباه بزرگ هنگام استخدام، شماره 3: به جای فرد رزومه را استخدام کردن
10 اشتباه بزرگ هنگام استخدام، شماره 3: به جای فرد رزومه را استخدام کردن

10 اشتباه بزرگ هنگام استخدام، شماره 3: به جای فرد رزومه را استخدام کردن

34
1

استخدام یک فرد به این دلیل که رزومه فوق‌العاده‌ای دارد مثل خرید یک خودرو است به این دلیل که شما شیفته بروشور آن شده‌اید. استخدام جدید شما ممکن است نتیجه‌ای مانند فیسکر کارما (Fisker Karma) داشته باشد: خودرو مسابقه هیبریدی که در ظاهر یک میلیون دلار به نظر می‌رسید، ولی آن‌چنان مملو از اشکالات بود که تولیدکننده آن مجبور شد تولید را متوقف کند و به دنبال اقداماتی جهت محافظت در برابر ورشکستگی برود.

شما باید رزومه را به منزله یک تبلیغ ببینید که برای کسب اطلاعات اولیه مناسب است ولی تمام داستان را بازگو نمی‌کند.

تحصیلات، مهارت‌ها و تجربیات یک گزینه استخدام اولین چیزی است که توجه شما را جلب می‌کند؛ و البته که مهم است که یک فرد برای چه کسی یا جایی قبلاً کار کرده است، با چه فناوری‌هایی آشنا است و چند نفر را مدیریت کرده است.

ولی آنچه واقعاً شما در یک استخدام فوق‌العاده به دنبال آن هستید ویژگی‌هایی است که نمی‌توان آن‌ها در یک رزومه فهرست کرد، که نام این دسته ویژگی‌ها را مغز و دل می‌گذاریم. آن‌ها شالوده توانایی یک فرد در مواجهه با چالش‌های غیرمنتظره، تصمیم‌گیری خردمندانه، و تبدیل شدن به عضوی ارزشمند در تیم شما هستند.

ذکاوت تنها قدرت ذهنی خام یک فرد نیست. چنین هوشی یعنی داشتن ذهنیتی انعطاف‌پذیر که هوشمندی‌های کتابی را با هوشمندی‌های کوچه‌بازاری ترکیب می‌کند. این ترکیب فرد را قادر می‌کند در موقعیت‌های ناآشنا حرکت کند، و درک درستی از سیگنال‌های متناقض داشته باشد. آیا این فرد می‌تواند یک ریسک خوب را از یک ریسک بد تشخیص دهد؟ آیا می‌تواند دانش را جذب کند، و آن را در عمل به کار بندد؟ آیا هوش اجتماعی لازم برای خوب کار کردن با دیگران را دارد؟

سرشت بیان‌گر تمام ارزش‌های یک گزینه استخدام است. سیستم اخلاقی و اعتقادی است که تمام تصمیمات و اقدامات او از آن نشئت می‌گیرد. آیا او به عمق هر چیزی که روی آن کار می‌کند توجه دارد؟ آیا می‌تواند با موانع دشوار مواجه شود؟ آیا مسئولیت‌پذیر است و حاضر است در موفقیت‌ها با دیگران سهیم شود؟ آیا قادر است در لحظات بحرانی کارها را پیش ببرد، حتی اگر خود خسته باشد؟

زمانی که به یک گزینه استخدام فوق‌العاده دست پیدا کنید، متوجه خواهید شد پاسخ این سؤالات ناگزیر مثبت است.

با این حال، هنگام تنگی وقت، این وسوسه وجود دارد که فرد ماهری را به خدمت گیرید که می‌تواند به شما کمک کند تا محصول کنونی شما از در خارج شود؛ اما مراقب باشید که ممکن است این راهکار کوتاه‌مدت را به قیمت یک ناامیدی بلندمدت بدست آورید.

انجام یک مصاحبه جامع یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به درکی عمیق‌تر از شخصیت و ذهنیت یک فرد است. در قسمت چهارم این مطلب دنباله‌دار به برخی بایدها و نبایدهای مصاحبه پرداخته خواهد شد: مصاحبه‌کردن به صورت خودکار.

تمام قسمت‌های این مجموعه

منبع: Jeol Peterson on Linkedin

(34)

https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(1)

  1. بنظرم جا دارد در ایران هم کم کم جا بیافتد وقتی کسی برای شغلی تقاضا میدهد، به همراه رزومه توصیه نامه هم ارائه دهد. که باعث میشود همانطور که شرکتها در پایان پروژه ها از کارفرما درخواست حسن انجام کار میکنند، افراد هم پس از اتمام پروژه یا مسئولیتشان توصیه نامه بگیرند.
    چرا که اهمیت ذکاوت و سرشت زیاد است و گاهی در یک جلسه نمیتوان آنها ارزیابی نمود

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.