Home دریچه فهرست انجام کارهای خود را کنار بگذارید: 3 فهرستی که هر کارآفرینی به آن‌ها نیاز دارد
فهرست انجام کارهای خود را کنار بگذارید: 3 فهرستی که هر کارآفرینی به آن‌ها نیاز دارد

فهرست انجام کارهای خود را کنار بگذارید: 3 فهرستی که هر کارآفرینی به آن‌ها نیاز دارد

247
6

تصمیم گرفتید به کارهای خود نظم بیشتری دهید؟ جای خوبی آمدید. مطالعه‌ی جدیدی در مجله روانشناسی بالینی، کشف نموده است که نظم دادن به کارها دومین تصمیم رایج افراد برای سال جدید بوده است.

با این حال متخصص بهره‌وری، لاورا استک (Laura Stack)، می‌گوید یک فهرست انجام کارهای خیلی طولانی، برای کارآفرینان پرمشغله نتیجه معکوس در پی دارد. استک، نویسنده چه باید کرد وقتی کارها بیش از حد زیاد است، می‌گوید: «مخلوط کردن همه چیز با هم شدیداً باعث سردرگمی می‌شود و نمی‌توان به راحتی تعیین کرد که بعد باید چه کاری را انجام داد. شما باید کاری را که لازم است امروز انجام دهید از کاری که لازم نیست امروز انجام دهید تفکیک کنید.»

برای این که به بهترین شکل وقت خود را سازمان‌دهی کنید، وی پیشنهاد می‌دهد که مالکان کسب‌وکارهای کوچک سه فهرست را برای خود ایجاد کنند.

1   فهرست هیت (The HIT list)

هر روز را با یک فهرست محدود کارهای روزانه آغاز کنید. استک اسم آن را فهرست هیت می گذارد، چون وظایف با تاثیر زیاد را (High Impact List) در بردارد که جریان کاری شما را تضمین می‌کنند.

وی می‌گوید: «اگر از فهرست هیت به خوبی استفاده شود، این فهرست می‌تواند یکی از قوی‌ترین ابزارهای بهره‌وری شما باشد. یک فهرست هیت عملاً شما را طی کارهای روزانه راهنمایی می‌کند، پس واقع‌بین باشید. اگر فهرست شما بیش از 10 مورد را در بر گیرد، شما آن را دارید طولانی می‌کنید.»

یک فهرست هیت ممکن است به شکل زیر باشد:

 • ارسال توفقنامه به مشتری الف
 • کار بر روی ظاهر پاورپوینت
 • نهایی کردن گزارش ماهانه درآمدها
 • نوشتن مطلبی برای خبرنامه شرکت

استک می‌گوید: «اگر چیزی مدام معوق می‌شود، احتمالاً شما باید تاریخ شروع آن را عقب‌تر تعیین کنید، چون نشان می‌دهد که واقعاً اولویت ندارد.»

2   فهرست مادر (The Master List)

فهرست مادر یک فهرست جاری تمام چیزهایی است که نیاز است یا می‌خواهید در یک زمانی انجام دهید.

استک می‌گوید: «این مورد همان چیزی است که برخی از افراد به عنوان یک فهرست کارهای روزانه از آن استفاده می‌کنند. در حالی که موارد فهرست هیت در کوتاه‌مدت اهمیت دارند، شما نمی‌توانید اجازه دهید که آن‌ها پروژه‌های درازمدت شما و کارهایی را که برای دستیابی به موفقیت کاری حقیقی لازم است، تحت تأثیر قرار دهند.»

استک می‌گوید هر وقت مسئله مهمی مطرح شد که فوریت ندارد یا مهلت مشخصی برای آن وجود ندارد، آن را به فهرست مادر اضافه کنید.

یک فهرست مادر می تواند این گونه باشد:

 • استخدام یک دستیار جدید
 • تحقیق بر روی یک نرم‌افزار CRM جدید
 • خرید یک چاپگر جدید
 • ایجاد کد QR برای کارت ویزیت

برای این که مطمئن شوید فهرست مادر به یک «پرونده بیهوده از کارهای فراموش‌شده» تبدیل نشود، استک پیشنهاد می‌دهد که آن را به طور هفتگی بازبینی کنید، و بر اساس اهمیت، یک تاریخ شروع تعیین نمایید. اگر موردی خیلی بزرگ باشد آن را به چند گام تقسیم کنید و زمانی که آماده حرکت هستید، آن کارها را در فهرست هیت زمان‌بندی کنید.

3   فهرست کارهای ممنوعه (The Not-To-Do List)

در نهایت، استک پیشنهاد می‌دهد که یک فهرست کارهای ممنوعه ایجاد کنید که در آن کارهایی را قرار داده‌اید که لازم است از انجام آن‌ها پرهیز کنید، چون باعث اتلاف وقت می‌شوند.

استک می‌گوید «شاید شما فکر کنید که کلید بهره‌وری این است که بتوانید روزانه کار بیشتری را انجام دهید. لازم نیست که شما تقویمی مملو از کارهای غیرضروری داشته باشید تا بهره‌وری و موفقیت شما بیشتر شود.»

یک فهرست کارهای ممنوعه ممکن است به این شکل باشد:

 • انجام ندادن کارهای کم سود، در صورت امکان محول‌ کردن آن‌ها
 • نپرداختن به مسائل کاری در طول زمان شخصی
 • گرفتار کمال‌گرایی نشدن
 • مدیریت ذره‌بینی نکردن

یک مورد است که استک پیشنهاد می‌دهد هر کسی در فهرست کارهای ممنوعه خود قرار دهد: کل روز را صرف چک کردن ایمیل خود نکردن. «ایمیل‌ها هیچ‌گاه در اولویت قرار نمی‌گیرند، و شما نباید به محض رسیدن ایمیلی آن را بخوانید. ایمیل خود را بیش از چند بار در روز چک نکنید، مگر این که لازمه‌ی شغل شما باشد.»

منبع: Entrepreneur

(247)

 
https://telegram.me/businesstrend
مهدی محمدزاده طهرانی مهدی دانش‌آموخته MBA از دانشگاه شریف و یکی از موسسان و دبیر ارشد مجله اینترنتی بیزینس‌ترند است.

Comment(6)

 1. بسیار عالی و مفید….هرچند ایده ی تو دو لیست خیلی هم موضوع جدید و متفاوتی نیست ولی به هر حال مهمه…حالا چه یک بعدیش چه به قول خانم استک سه بعدیش…منتها برای افرادی که تو دو لیست خیلی بلند و بالایی دارن, این ایده ی سه بعدی کردن یا چند بعدی کردن لیست برنامه ی روزانه و در واقع اولویت بندی کردن گزینه های موجود در لیست تو دو بسیار ارزشمند می تونه باشه….

   
 2. ممنون از مطالب خوبتون
  -یک نکته امتیازدهی شما بد رو ید میاره!
  – شما از کدامافزونه امنیتی در کامنت بهره می برید؟ همین چند +1=6!!!!
  ممنون

   

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

لطفا جای خالی را پر کنید Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.